Chcete mít bylinkovou zahrádku? Poradíme vám, jak začít!


Bylinky jsou pověstné pro své až magické účinky. Proto vám doporučujeme udělat pro ně na zahrádce místo. Abyste se v tom ale hned na začátku neztratili, doporučíme vám, jak začít od těch jednodušších, a přitom dost užitečných.

Bylinky navíc nechrání jenom vaše zdraví, ale i ostatní plody vaší zahrádky. Zvláštní je, že co spolu souzní chuťově, mělo by u sebe být i na zahrádce.

Bazalku vysaďte poblíž cibule, okurek a rajčat, levanduli u salátů a růží, tymián, nechť se drží blízko listové zeleniny, majoránku spárujte s mrkví a koriandr s jahodami a červenou řepou.

Doporučujeme začít s pěstováním pěti zázračných rostlin:

Máta

Mátu znáte minimálně z Mojita. Ale dá se z ní vytřískat mnohem víc než lahodná chuť drinku. Má několik odrůd a je na vás, jestli chcete klasiku nebo třeba zahradu voňavou po citrónech. Zachrání vás při nachlazeních a bolestech svalstva. Ale ještě jedno důležité doporučení. Vysaďte ji samotnou u jedné strany plotu nebo jí určete samostatných roh zahrady. Máte nemá totiž sílu jenom jako léčivo, ale je dominantní i při pěstování. S klidem postupně zlikviduje cokoliv, co u ní nasadíte. Pozitivní na tom je, že ji vypěstujete bez větší námahy.

Tymián

Vypěstujete ho ze semínek v sadbovači. Udělejte to na jaře a kolem dubna a května ho přesuňte do bylinkové zahrádky. Postupem času ji musíte obnovovat a zbavovat starších větviček, protože bude dřevěnatět, což se odrazí na růstu i chuti. Usušený tymián přidávejte do masa, rýže nebo pečené zeleniny. Čerstvý poslouží stejně dobře. Doporučujeme i mrknout na výrobu tymiánového sirupu, který perfektně funguje na suchý kašel. Změní ho ve vlhký a postupně vás uzdraví. Navíc v období nemoci zvládne podpořit tvorbu hlenu.

Meduňka

Můžete ji koupit už trošičku odrostlou, anebo ji vypěstovat ze semínek sami. Věříme, že zvládnete oboje. Tato vytrvalá bylina má úžasné schopnosti. Doplní chuť ryb, vepřového masa i zeleniny. Své místo má ale i v moučnících, krémech a ovocných salátech i nápojích. Už dlouho je známá pro své uklidňující účinky, které zmírňují depresi a léčí nespavost. Ve středověku jsme navíc věřili, že kdo jí dostatek čerstvé meduňky, bude žít věčně. Sílu neztrácí ani nasušená.

Oregano (dobromysl)

Má vaše zahrada suché a slunečné místo? Pak je právě tady místo pro dobromysl. Opět kupte semínka nebo už předsazenou variantu. V zimě ho musíte přikrýt chvojím nebo zeminou, aby ho nezničily silné mrazy. Určitě znáte jeho aromatickou chuť z pizzy. Ta by bez pořádné porce oregana nikdy nebyla ono. Málokdo možná ví, že jeho čerstvé listy mají antiseptické účinky, které vám vyléčí akné i plísně. Dobromyslu nikdo neupře jeho místo v šuplíčcích čarodějnic, jelikož se věřilo v jeho čarovnou moc. Odtud taky název svatojánské kvítí.

Levandule

Když necháte levanduli doma v květináčku, provoní své blízké okolí. Ale když pro ni uděláte místo na zahradě, bude vonět všude kolem vašeho domu a šířit tak uvolněnou a dobrou náladu, jak je pro ni typické. Pokud ji usušíte, udrží si své aroma a je skvělá na pečení! Takové nadýchané pusinky s levandulí jsou něco naprosto úžasného. Nebo jí naplňte polštářek a objímejte ho při spaní. Uvidíte, jak rychle dokáže napravit vaše pošramocené nervy a přivolat lepší sny.