Co bylo charakteristické pro starověké egyptské zahrady?

Egyptské zahrady mají podobně jako jiné druhy zahrad svá specifika. Zjistěte, jaká pravidla Egypťané v zahradách dodržovali a jaké rostliny v nich nejčastěji pěstovali.

Charakteristické prvky v egyptských zahradách

Prakticky v každé egyptské zahradě byste našli důmyslně navržený zavlažovací systém, který zahradu rozděloval do několika částí. Pro další rozdělení se poté používaly nejrůznější cesty a živé ploty tvořené stálezelenými dřevinami.

Egyptské zahrady byly zpravidla obehnány vysokou zdí a pro vstup se používal pouze jeden jediný vchod. Kromě toho byste uvnitř našli bazén, jehož velikost byla úzce spjata se zámožností majitele zahrady. Pokud se v zahradě nacházely nějaké stavby, byly geometricky souměrné.

TIP: Doplňte svou zahradu o zahradní bonsaj. Vyjímat se bude také u vstupu do domu nebo na vaší terase.

Nejčastější využití egyptských zahrad

Pokud hovoříme o zahradách v okolí jednotlivých chrámů, ty se nejčastěji používaly k pěstování květin, zeleniny, vína a oliv pro výrobu olivového oleje. Tyto suroviny zároveň nacházely uplatnění při nejrůznějších chrámových rituálech. V zahradách zámožných osob se často nacházely kaple, pavilony a nejrůznější skrytá romantická zákoutí.

Co se v egyptských zahradách pěstovalo

Z hlediska rostlin se v egyptských zahradách často objevovaly například stálezelené druhy dubů, palmy, olivovníky či platany. Hojně pěstované ale byly také růže, kosatce či jasmíny. Zapomenout nesmíme ani na papyrus a lotos. Pokud se Egypťané pustili do pěstování náročných druhů rostlin, používali k tomu speciální zděné jámy, které vyplňovali zeminou.

Více informací ze světa okrasných stromů a zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.