Jaké rostliny zasadit do typické venkovské zahrady
Svou zahradu můžete zařídit v nejrůznějších stylech. Jedním z nich je přitom venkovský styl, který se u nás stále těší obrovské popularitě. Na co si dát při tvorbě pozor?
Barvy v hlavní roli
Když se řekne venkovská zahrada, spousta lidí si vybaví typickou zahradu u babičky, která vypadá jako z pohádky. Pravdou zůstává, že venkovská zahrada sází právě na hustou výsadbu, neformální design a použití tradičních materiálů.
Často se v ní nachází rozmanité dekorace v podobě předmětů, které jsou typické právě pro venkovský styl života. Venkovská zahrada nebývá příliš rozlehlá a zpravidla má sloužit především jako ozdoba daného sídla.
Ústředním prvkem venkovské zahrady je hlavní cesta, v jejímž okolí roste největší množství rostlin a z níž je nejlepší výhled na jednotlivé dekorativní prvky.
Jaká pravidla dodržovat při tvorbě venkovské zahrady
Venkovské zahrady většinou nebývají příliš rozlehlé. Vzhledem k tomu jsou často řešeny jako takové pravoúhlé plochy. Při volbě rostlin a materiálů je třeba pamatovat na to, aby celek působil přirozeně a původně. Své čestné místo zde mají barevné rostliny, byliny a zelenina.
Při tvorbě venkovské zahrady je na místě upřednostnit určitou asymetrii. Díky tomu lépe dosáhnete přirozeného vzhledu prostředí.
Dále také pamatujte na optickou vyváženost všech prvků. To znamená, že budete jednotlivé barvy a struktury vhodně kombinovat. Pokud vsadíte na barevný soulad, bude celek působit harmonickým dojmem. Kontrast poté v pozorovatelích vyvolá spíše dojem dramatičnosti a rafinovanosti.
Jaké rostliny ve venkovské zahradě vysadit?
Zapomenout nesmíme ani na výběr správných rostlin. Řada venkovských rostlin sází na růže a rozmanité popínavé rostliny, jako je například zimolez ovíjivý nebo zimolez japonský. V zahradě se budou vyjímat také fialky, petrklíče, lilie, pivoňky nebo chryzantémy.
Více informací o okrasných zahradách najdete na www.okrasne-stromy.cz.