Na prkně v každém věku
Mladí lidé si celou řadu sportů užívají, protože je jednoduše baví. Vedlejším produktem je samozřejmě také posilování zdraví a zlepšování kondice. V pokročilejším věku však musí lidé dbát nejen na to, zda je daná činnost baví, ale musí dávat pozor, aby své zdraví posilovali a zároveň si při neubližili.
Jedním z ideálních sportů, který přesně tyto potřeby splňuje, je v poslední době se raketově rozvíjející paddleboarding. A nejen to, paddleboarding je možné si užít prostě v každém věku.
Stand-up paddleboarding si rychle získal popularitu za posledních pár let u téměř všech vrstev naší populace. Věnují se mu malé děti, mladí lidé, rodiny s dětmi, ale také starší lidé a senioři. Paddleboarding má nesporně celou řadu výhod. Jedná se o bezpečný sport, pro který není třeba nijak zvlášť nákladné vybavení a lze jej provozovat prakticky na jakékoliv vodní ploše.
Zároveň také poskytuje prevenci celé řady nemocí, zlepšuje zdraví, kondici a zároveň vám poskytne jednu z nejzdravějších forem venkovního cvičení.
Nabízíme vám nyní přehled několika zdravotních benefitů, které paddleboarding nabízí i lidem, kteří jsou na světě již nějakou tu chvíli.
1. Zlepšuje rovnováhu
Ať už jsou vaše motivace jakákoli, je to hodný cíl, protože zlepšení rovnováhy vás může ochránit před mnoha akutními zraněním. Vzhledem k tomu, že paddleboarding vyžaduje, abyste stáli ve vzpřímené poloze s nohama směřujícím dopředu směrem k přednímu středu desky, rozvíjí se jak stabilita středu těla, tak síla nohou.
Zjistíte, že s tímto nově nalezeným smyslem pro rovnováhu a základní sílu budou každodenní fyzické a sportovní aktivity mnohem jednodušší.
2. Cvičení celého těla
Když pádlujete na paddleboardu, zapojujete zdánlivě pouze svaly paží a zad. To však není pravda. Ještě důležitější je, že při paddleboarding bude pracovat s menšími svaly a vazy, které jsou v tělocvičně obvykle ignorovány a u starších lidí, kteří tělocvičnám už většinou neholdují, bývají přirozeně zanedbávány a neprocvičovány . Osoba stojící na nestabilní plošině zapojuje všechny důležité stabilizační svaly stejným způsobem, jako to dokáže u běhu na pláži naboso po písku. Když pravidelně zapojujete stabilizační svaly, významně je posilujete a snižujete riziko poranění mnoha svalů, kloubů a vazů, což je i vzhledem k nespornému opotřebení těchto částí těla velká výhoda.
Výsledkem není jen snížený potenciál zranění, ale také zvýšení celkové síly, výkonu a výdrže u všeho, co děláte.
3. Kardiovaskulární síla a vytrvalost
Průměrný člověk spálí kdekoli mezi 300 a 450 kalorií za hodinu, když je na vodě. Kromě výhod pro pohybový aparát tedy existují některé jasné kardiovaskulární přínosy, které přispívají ke spalování kalorií a celkovému zdraví. Studie ukazují výrazné zlepšení aerobní a anaerobní kondice. Dochází také k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, jakými jsou infarkt nebo mozková mrtvice, což lidé v pokročilém věku také ocení.
4. Rehabilitace široké škály úrazů
Paddleboarding je také úžasný prostředek k rehabilitaci zranění, za předpokladu, že používáte správnou formu, jak je uvedeno níže:
Položte nohy rovnoběžně k sobě, umístěné přibližně na šířku kyčle od sebe a uprostřed mezi okraji stojatého pádla.
Namiřte prsty na nohou dopředu a mírně pokrčte kolena a přitom držte záda rovně.
Hlavu a ramena udržujte ve vzpřímené poloze a stabilní, pohybem boků přesuňte svoji váhu (podle potřeby). Udržujte svůj pohled na obzoru a odolávejte nutkání dívat se dolů na vaše nohy. Druhé přijde časem, jakmile získáte sebevědomí.
Když pádlujete na levé straně prkna, pravá ruka by měla být položena na horní část rukojeti. Asi po čtyřech úderech vyměňte strany (a polohy rukou). Rotující strany vám nejen brání v pohybu po kruhu, ale také vyvažují váš pohybový aparát.
Při používání správného postupu si užíváte fyzickou aktivitu s nízkým dopadem, která příliš nenamáhá vaše svaly a klouby, takže ji lze použít jako nástroj pro postupné zvyšování síly zraněných oblastí těla, aniž byste se vystavovali riziku zhoršení. To vše je podmíněno pádlováním ve dnech s malým až žádným větrem a zanedbatelným proudem.