Nemocné ledviny – choroby ledvin

Ledviny jsou párový orgán a v lidském organismu mají nezastupitelnou roli. Mají totiž za úkol odvádět z těla nežádoucí látky, fungují tedy jako jakási čistička. Pokud ledviny nefungují správně, je třeba jejich činnost nahradit.

Pokud přestanou složit úplně, je třeba dialýza či transplantace, život po těchto zákrocích je ale hodně omezený. Každý by tedy měl vědět, jaké nemoci mohou ledviny postihnout a naučit se rozeznávat jejich hlavní projevy. Právě to je tématem tohoto článku.

Ledviny může napadnout celá řada nemocí

Méně i velmi závažných onemocnění ledvin je celá řada a je proto třeba znát alespoň ty nejčastěji se vyskytující. Poměrně častá je vleklá ledvinná nedostatečnost. Jedná se vlastně o stav, kdy ledviny nejsou dlouhodobě schopné z těla odvádět škodlivé látky. Ty se v těle hromadí, takže může dojít k výraznému zhoršení zdravotního stavu. Poměrně častý je zánět ledvin. Ten může být akutní a chronický. Pokud není léčen, může na jeho konci být i úplné poškození ledvin. Zvláště nebezpečný je hnisavý zánět ledvin. Poměrně hojně se objevují také ledvinové kameny. Ty ve velkém procentu vznikají jako následek nedostatečného pitného režimu. Existuje jich několik druhů.

Hlavní projevy nemocí ledvin

Všechna onemocnění mají ve své podstatě stejné projevy. Typická je například bolest v oblasti ledvin, která může prostupovat i do celých zad. Dostavují se také problémy s močením. Je to nadměrné močení, které je většinou doprovázeno bolestí. Mění se také barva moči – je tmavší a může v ní být hnis či krev, typický je i nepříjemný zápach. Při onemocněních ledvin se mohou objevit také otoky dolních končetin a případně i dušnost. Někdy je projevem i horečka.

Jak se léčí?

Léčbu vždy stanovuje lékař na základě diagnózy. Pomoci mohou léky, ve zvlášť těžkých případech je nutná operace.