Příznaky workoholismu a princip assessment center
Pokud je člověk pracovitý, je to spíše kladná vlastnost. Ovšem jedná-li se o chorobnou pracovitost, může to vést k negativním důsledkům jako je rozvrat mezilidských vztahů, poškození zdraví a v pokročilé formě je příčinou depresí a syndromu vyhoření. Workoholismus postihuje nejčastěji lidi s vyšším vzděláním, podnikatele a obchodníky.
Jaké jsou příznaky workoholismu?
Hranice mezi svědomitou prací a chorobnou posedlostí může být velmi tenká. Jaké jsou obvyklé příznaky, nad kterými byste se měli zamyslet?
- Věnujete své práci čím dál více času – pokud jste v neustálém zápřahu a časovém presu, začne váš organismus strádat a vaše výkonnost klesat. Zhoršené pracovní výsledky bere workoholik jako záminku pro zvýšení pracovního nasazení, což se i svými důsledky podobá závislosti na drogách či gamblerství
- Stavíte své pracovní zájmy nad vše ostatní – domů se chodíte jen vyspat, kino, divadlo a sport znáte už jen z vyprávění. Problémy v osobním životě se snažíte kompenzovat zvýšenou pracovní aktivitou
- Kritiku vůči svému pracovnímu nasazení neumíte přijmout
- Neumíte vypnout a odpočívat – pokud vás rodina přiměje k dovolené, musíte mít notebook a internetové spojení
- Obtížně se s Vámi spolupracuje – u kolegů postupně vzbuzujete odpor proti vašemu nasazení a pro ostatní se spolupráce s vámi stává noční můrou. Narůstající zdravotní problémy často vedou k tomu, že workoholik je ze středobodu svého vesmíru donucen odejít.
Assessment centrum
V českém překladu se jedná o posudkové centrum. Assessment centrum využívají zejména velké nadnárodní společnosti, které chtějí chování uchazeče o zaměstnání vidět v praxi. Jde o oblíbenou formu výběru nového kolegy do týmu, která se skládá z několika úkolů a situací. Obvykle jde o akci půldenní nebo celodenní a zúčastní se jí 5-10 uchazečů, kteří plní různé úkoly a připravené situace a dostávají spoustu otázek. Výsledky jsou průběžně hodnoceny a nevhodní kandidáti jsou postupně z assessment centre vylučováni.