Zajíc v pytli
Kam vyrazit za nákupy? Do internetových či „kamenných“ obchodů? Každý má svá pro a proti a dozajista už tato znáte, takže se těmi nejotřepanějšími z nich už dnes ani zabývat nebudeme. Pomineme jak ceny, tak třeba doručení, dosažitelnost či sortiment. A pomineme i obchody jako obchody. Protože obchoduje se nejenom v obchodech.
Obchoduje se i na trzích alias bazarech. Na bazarech, s nimiž máme bohatou zkušenost především zásluhou našich vietnamských spoluobčanů. Kolikrát jsme si jen lebedili nad jejich cenami a následně lkali nad kvalitou, jež této nízké ceně plně odpovídala! Kolikrát si tito trhovci onou nekvalitou zkazili pověst; tedy přesněji zkazili jsme jim ji my, koupěchtivci, kteří chtěli za málo peněz hodně muziky. Vesměs marně.
Ovšem kam se hrabou Vietnamci, a nejen tito, na ty, kdo prodávají na bazarech internetových! To, co se říkávalo a říkává o úrovni zboží „kamenných“ trhovců, je jen slabý odvar ve srovnání s tím, co se stále častěji line z úst kupců ukájejících svou touhu po zboží na bazarech internetových.
Protože na internetových bazarech se podvodníci činí více a více. Kolikrát jen využijí důvěřivců, prahnoucích po lukrativních a nejednou až do očí svou lácí bijících nabídkách! Nabídnou, nechají si poslat peníze a tím to skončí. Kupec se nemůže radovat ani ze slibovaného zboží, ani z mamonečku, a zbylo-li mu něco, pak jsou to leda vztek či oči pro pláč.
A nechá-li si člověk poslat vytoužené zboží na dobírku, vyhráno rovněž nemá. Protože kdo až do převzetí spojeného se zaplacením zjistí, zda se v zásilce ukrývá to, co by se v ní ukrývat mělo? Nikdo. A tak si koupíte klidně i za pár tisícovek cokoliv. Cihlu, kámen,… A to nepotěší ani v případě, když zrovna stavíte, protože stavební materiály jsou i v kamenných obchodech k mání levněji. Příjemným tu může být snad leda to, že při nahlášení takového podvodu do dvou hodin může policie zablokovat platbu. Pak už ale bývá pozdě bycha honit.
A bodejť by se také podvodníci ve virtuálnu nečinili! Protože jde-li o částku do pěti tisíc, nejde o trestný čin a policie toho moc nenadělá.
Nemůže ani požádat finanční instituci o údaje o účtu, na nějž byly peníze poslány. Takže příjemce peněz zůstane neznámý. A server, kde byla nabídka uveřejněna, poskytne policii údaje o „prodejci“ jen málokdy. A pokud se to dělá šikovně, třeba se nepřijde na opakování takovýchto podvůdků, jejichž kumulací by se pětitisícovka překročila a státní instituce mohly nechat účet zablokovat.
Takže, lidičkové drazí, kupujte s rozmyslem. Protože není všechno zlato, co se třpytí; a zejména dnes, kdy jsou peníze až na prvním místě.