Závisláci

Tak nám byla i v mediální formě představena čísla, jež jsou naprosto v souladu s očekáváními nelichotivá, neveselá. Čísla, jež nikdo soudný nevidí rád, ale jež zaznít musela. A je škoda, že zaznívají jen tak málo a hlavně že se nedá očekávat zlepšení.

Protože kolik se toho v posledních letech namluvilo o drogách! Kolikrát se ukazovaly nějaké ty razie, kolikrát se všichni mocní dušovali, jaké je to zlo. A skutečnost? Máme u nás čtyřicet tisíc lidí závislých na drogách zvaných „tvrdé“ a přes sto tisíc závislých na konopí. Zní to hrozivě.
Ovšem je to vlastně pořád ještě „prkotina“. Protože tento údaj říká, že je na tvrdých drogách závislý „jen“ každý dvousetpadesátý našinec. Zatímco…

Zatímco máme zároveň skoro půldruhého milionu rizikových alkoholiků. Rozhlédněte se kolem sebe, projděte se po ulici. Skoro každý sedmý člověk, kterého uvidíte nebo potkáte, miminka nevyjímaje, má statisticky problémy s alkoholem. Pokud bychom to čistě zprůměrovali, bylo by třeba v mém domě devět alkoholiků, v mém městě by takových bylo přes třináct tisíc. Případně, chcete-li, statisticky nekontrolovatelně chlastá celý Středočeský kraj a ještě pěkný kus přilehlého okolí.

A bodejť by prý tito nefetovali a nenasávali, když je naše společnost k tomuto vlastně vcelku tolerantní!
A když prý jsme my lidé takoví, musí konat naši mocní. Tedy vláda.

A vláda koná. Již od roku 2010 existuje Národní strategie protidrogové politiky do roku 2018, jenž by měla omezit nadměrné pití alkoholu a užívání konopí mládeží. Jenže dosud jaksi neomezila, protože… se na boj s drogami dává čím dál méně peněz. Krize je na vině, že se nedostává prostředků na prevenci, léčbu, snižování rizik a dostupnosti drog, financování i mezinárodní spolupráci. Předloni se na to dalo třeba jen 563,8 milionu a letos dokonce hrozí rozpad sítě služeb pro problémové uživatele drog. Ouvej!

A tak vláda schválila nový plán, aby Česko více bojovalo proti nadměrnému pití a kouření, a to hlavně u mladých. Má se tím posílit prevence na školách, lékaři mají dostat návod, jak předcházet závislostem a tyto léčit. Má být stanovena síť služeb pro ty, kdo mají s alkoholem a drogami potíže, a má se změnit financování boje proti návykovým látkám do roku 2015. Ministerstvo zdravotnictví má pro lékaře a pracovníky v sociálních službách připravit vzdělávací program. A v budoucnu by se na protidrogová opatření měly použít i peníze získané z daní z prodeje alkoholu a tabáku a z hazardu a měly by se získat i finance z evropských fondů a jiných grantů.
Hezké, ale…

Nebylo by lepší, efektivnější, jednodušší a vlastně i levnější konat úplně jinak? Což takhle přitvrdit jednoduše vůči prodejcům, kteří omladině prodávají alkohol? Což přitvrdit v otázce nejen distribuce, ale i držení drog?

S těžkými narkomany a alkoholiky nehne nic, ani smutně směšné vládní programy. Ale co těm „na půli cesty“ třeba důsledně zabavovat drogy, důsledně znepříjemňovat život i držitelům „malého množství pro osobní potřebu“ a jejich případným zákonným zástupcům? Kontrolovat doklady návštěvníků restaurací konzumujících alkohol a nebrat ohled na neprokazatelné výmluvy provozovatelů, že „to těm mladým koupil někdo plnoletý“.

Myslím, že až si rodiče přijdou podesáté na policejní služebnu vyzvednout zadrženého potomka, až po nich exekutor začne vymáhat dluh za pobyt na záchytce, až je bude „prudit“ sociálka,…, bude líp.

Rozhodně líp, než když nám vláda možná někdy vymyslí další, další a ještě další plán či s velkou slávou vydobude nějaký ten evropský grant.