3 typy komínových systémů pro nízkoenergetické a pasivní domy


V posledních několika letech patří nízkoenergetické a pasivní domy v oblasti stavebnictví k velice oblíbeným a rozšířeným stavbám. Ne nadarmo se s tímto termínem setkáváme stále častěji. Pro tyto stavby je typická nízká spotřeba energie za vytápění, a to díky speciálním stavebním postupům a dobré izolaci. A jaký komín pro nízkoenergetický dům je tedy vhodný?

Požadavky na komín

Jelikož mají nízkoenergetické domy těsnou obálku budovy, tak je potřeba, aby byl zvolen vhodný komín. Důležitým faktorem je především návrh a výpočet spalinové cesty, který vytvoří odborný pracovník. Je třeba zajistit vhodné materiálové provedení spalinové cesty, zvolit správný průměr komínového průduchu a komínový prostup, zajistit teplotní odolnost a další faktory. Nakonec je třeba také zvolit kvalitní topení s odpovídajícím výkonem, tak aby byl zajištěn tepelný a uživatelský komfort.

Vhodné komíny

Vhodné komíny pro nízkoenergetické a pasivní domy lze rozdělit do tří základních kategorií na:

  • zděné komíny,
  • nerezové komíny a
  • prefabrikované komíny.

Mezi vhodný zděný komín patří například Skorsten single modul, jež je vyroben z vulkanické pemzy, pro kterou je typická vynikající izolační vlastnost a nízká tepelná vodivost. Jde o komínový systém, který je vhodný i k umístění u hořlavých materiálů.

Mezi vhodný prefabrikovaný komín patří například TONA TEC plus SPRINT, pro který je typická rychlá montáž. Celý komín či části jsou totiž předem vyrobeny na základě projektu konkrétní stavby.

Mezi poslední vhodné komíny pro energetické a pasivní domy patří nerezové komínové systémy. Jde například o vícevrstvý komínový systém POUJOLAT DUALINOX, jež je určen pro všechny druhy paliv.

Obraťte se na profesionály

Pokud hledáte odborníka na komínové systémy, tak se neváhejte obrátit na společnost Skorsten, která zajišťuje montáže a revize komínů, odborná školení a výpočet a návrh spalinové cesty pro novostavby, zrekonstruované domy, bytové domy či průmyslové objekty v České republice a na Slovensku.