Být ženou je jako prohánět se v lunaparku na hormonální horské dráze. Proto není divu, že jsou chvíle, kdy nám klesne hladina neurohormonů natolik, že bychom za tabulku čokolády vraždily.

Jenže cukr je horší než heroin, a proto se čokoláda vesele usazuje na našich kritických partiích a my přísaháme, že to bylo naposled, co jsme v noci zhltly celou bonboniéru. Jenže o týden později vás naštve šéf v práci, a…. Víme, jak to jako ženy máte těžké. Proto pro vás máme pár tipů, jak se stát pánem chuti na čokoládu.

Nahraďte ji

Pokud si kupujete čokoládu s vysokým procentem kakaa, nejspíš po ní zas tak nepřiberete. Ale ruku na srdce – která z nás mnohem častěji nesáhne po její levnější variantě? Ale ta je plná cukru a cukr má sice rychlý nástup energie, ale pak i rychlý ústup a dostává nás do stavů, které nejsou příjemné ani produktivní. Pokud si však svůj ranní jogurt nedokážete představit bez kousků čokolády, zkuste ji nahradit nějakou zdravější variantou. Doporučujeme samozřejmě med. Ale i různé přírodní sirupy jako agávový, rakytníkový nebo ječmenný.

Přinášíme zajímavé rady a tipy.

Identifikujte původ chuti

Tak v první řadě je možné, že jenom prostě milujete sladké a máte hlad. Takže váš mozek automaticky volí tu nejlepší možnost – zajíst hlad čokoládou. Zkuste se nejdřív pořádně zasytit salátem. Je taky možné, že si čokoládou kompenzujete nešťastný vztah, nízké sebevědomí nebo klinickou depresi. Krátkodobě vám sice pomůže a zvedne hladinu endorfinů, ale z dlouhodobého hlediska to bude mít jen fatální dopad. Budete totiž smutná, a ještě k tomu prostorově výraznější. A to žádné ženě nepřidá.

Oddalujte potěšení

Potřebujete čokoládu, a to tak že hned! Nebo ne? Uklidněte se a zkuste si dát limit. Třeba 30 minut. Než čas uplyne, dejte si sklenici vody. A co vy víte? Třeba vás chuť na čokoládu přejde nebo si uvědomíte, že to není potřeba. Skvěle funguje i odměnový systém. Pokud víte, že bez čokolády jednoduše nepřežijete, alespoň si ji dávkujte za odměnu. Dáme vám příklad. Dokud třeba nevysajete celý byt, nesmíte sáhnout po proužku čokolády. Ano, proužku. Rozdělte si čokoládu na celý týden a odměňujte se po fyzické aktivitě. Budete z toho mít dobrý pocit a ten má na svědomí spalování tuků taky.

Mějte po ruce záchranu

Jste v kanceláři a stresujete se kvůli důležité poradě. V těchto případech máte ve zvyku ubírat se ke sladkému a rychle si tak dodat energii. Ale čokoláda se dá nahradit i zdravějšími potravinami s podobným obsahem energie. Mějte v šuplíku záložní dávku zelených jablek nebo nakouskovaného ananasu. Dejte si müsli tyčinku nebo maté čaj. Je-li to nesnesitelné, skvěle funguje vyčistit si zuby. Mentol obsažený v zubní pastě snižuje chuť na sladké. Vás dech bude navíc svěží a prospěje to i vašim zubům. Myslíte, že žvýkačka má stejné účinky? Omyl! Žvýkání podporuje trávení. Takže na chvíli vás sice přejde chuť, ale později se o vás začne pokoušet přímo nesnesitelný hlad. My ženy to prostě nemáme jednoduché… Držíme palce!