Akutní zánět dásní


Zánět dásní patří do skupiny onemocnění, se kterými se jistě nechcete setkat ani vy. Pravda je, že péči o zuby většina lidí podceňuje a tak si koleduje o obrovské problémy. Právě zánět dásní je onemocnění, které je bolestivé, nepříjemné a může způsobit značné potíže. Podíváme se tedy na zánět dásní podrobněji a poradíme vám, jak mu i vy můžete jednoduše přecházet a tak se vyhnout velkým nepříjemnostem.

Jak zánět dásní vzniká? 
Zánět dásní je odborně lékařky nazývá gingivitida a může být vyvolán hned několika faktory. Asi v největším procentu případů je zánět dásní vyvolán zubním plakem. V tomto případě se jedná o indukovanou gingivitidu. Nebezpečí této formy zánětu je, že pokud není léčen, může postupem času přejít v parodontitidu. Tedy v onemocnění, které způsobuje vypadávání zubů. Alarmující je, že touto formou zánětu trpí až 80% lidí a neléčí ji! Zánět dásní může mít také bakteriální nebo virový původ. Vyvolat ho také mohou kvasinkové infekce. Zánět může být vyvolán také alergií. V tomto případě dochází k napadení dásní i sliznice v ústech a léčba bývá zdlouhavá a komplikovaná.

Jak se zánět dásní léčí 
Při léčbě zánětu je ze všeho nejdůležitější odstranění příčiny, jedině tak může být léčení zánětu dásní úspěšné. Při léčbě je důležitá pomoc lékaře i práce pacienta. Pokud se jedná o zánět vyvolaný plakem, musí být plak důsledně odstraněn. Jedinou možnou cestou, jak plak dokonale odstranit je, pečlivé čištění zubů. Lepší je, pokud lékař odstraní i zubní kámen. V případě virové či jiné příčiny se mohou užívat i antibiotika, aby byl původce zlikvidován. Při léčbě zánětu a také při léčbě paradentózy je důležité správné čistění zubů a pomáhá i užívání ústních vod a také správně zvolené zubní pasty. V jejich výběru vždy musí pomoci lékař.

Jak zánětu předcházet? 
Není to opravdu nic složitého. Důležité je pečlivé čištění zubů a také pravidelné lékařské kontroly.

,