Bojíte se aterosklerózy? Nezanedbejte prevenci


Ateroskleróza nebolí, ale když zaútočí, mnozí se diví, že skončí s infarktem v nemocnici. Je to onemocnění, které by se dalo definovat jako civilizační choroba. Co se při takové ateroskleróze děje uvnitř vašeho těla, konkrétně v cévách?

Ucpávají se tukovými pláty a postupně se omezuje průtok krve.

Cévy se zužují a v nejhorším případě se mohou i uzavřít. Pro vznik této nemoci hrají roli především rizikové faktory. Mezi ty nejznámější patří jednoznačně věk, pohlaví, zhoršený životní styl (alkohol, kouření, stres, obezita), vysoký krevní tlak a hladina tuků v krvi, ale i vrozené predispozice. Rozhodující by měla být prevence, proto se na ní teď společně podíváme. Logicky se tyto opatření budou týkat hlavně rizikových faktorů a jejich možné nápravy. Jsou věci, které nezastavíme, např. stárnutí, ale jsou tu stále i jiné aspekty, které ovlivnit lze.

Stravování x pohyb

Pravidelnou, vyváženou a pestrou stravou servírovanou v menších porcích několikrát denně bychom mohli výrazně přispět k průchodnosti našich cév. Když se stravujete pravidelně, tělo je nucené neustále startovat metabolismus, ve výsledku tedy lépe spalovat tuky. Ty se neukládají v takovém množství do tukových zásob. Když navíc zapojíte i pohyb, přebytečnou energii vybijete. Stačí půlhodinová procházka každý den!

Jezte dostatek ovoce a zeleniny, dodržujte i pitný režim. Cholesterol v cévách se rozpustí a prospěšné látky zabrání dalšímu ukládání. Kdo konzumuje nezdravá jídla, měl by s tím nadobro přestat. Dopracovat se k obezitě s rozvojem cukrovky a vysokému krevnímu tlaku nechce přece nikdo.

Odstraňte zlozvyky typu kouření a pití alkoholu

Podporujete tím tvorbu volných radikálů v těle, které po určitém nahromadění, způsobují mimo aterosklerózy i rakovinu. Kouření zužuje průsvit cév a alkohol zase přispívá k vysokému krevnímu tlaku. Důsledky si zřejmě umíte vyvodit již sami.

Tip: Prohlédněte si náš IT magazín

,