Co budete potřebovat k domácímu ohýbání plechu?

Věřte tomu nebo ne, ale některé plechy můžete jednoduše ohýbat i bez speciálního nářadí. A v tomto článku vám ukážeme, co k tomu budete potřebovat.

Potřebujete ohnout jen kousek plechu a zámečnictví Praha má příliš vysoké ceny? Není nic lehčího, než zamířit do vaší garáže a tam si práci udělat sám. Není to nic těžkého, jak ostatně zjistíte v následujících řádcích.

Co si připravit?

Řekněme si to narovinu. Jsou takové plechy, které v domácích podmínkách prostě neohnete. Ohýbání plechů s velkou tloušťkou je náročné i pro zkušené odborníky, kteří k tomu mají všechny potřebné nástroje. Pokud se ale budeme bavit o měkkých a tenkých kovech, tak s těmi můžete pracovat i bez speciálního nářadí. O tom, jak je ohýbat, vám řekneme v následujících řádcích.

Nejprve pro vás ale máme seznam věcí, které si proto budete muset připravit. Absolutním základem je kvalitní podložka. Vystačíte si s kovadlinou nebo ocelovou deskou. Dbejte ale na to, aby tato podložka pokryla celou plochu, na které se chystáte ohýbat. K zahození rozhodně není svěrák. Ten přijde vhod především při ohýbání malých plechů. Než ale svěrák použijete, opatřete jej ochrannými vložkami. Ty totiž zabrání poškození plechu, když s ním budete pracovat.

Ohýbání plechu je jednoduché

Samotné ochranné vložky by potom taktéž měly splňovat určité standardy. V zásadě ale stačí, když budou dostatečně tlusté a pevné. Měly by být také dostatečně dlouhé, aby pokryly celou délku plechu. V opačném případě by to při ohýbání plechu mohlo zanechat následky v podobě stop hran. A to určitě na svém plechu mít nechcete.

Plech pak můžete ohýbat s pomocí rukou. Zatlačte jej do základního tvaru a následně upravte kladivem. Nejlepší jsou pro tuto práci gumové paličky, protože po sobě nezanechávají žádné stopy. Pokud ale sáhnete po dřevěné paličce nebo klasickém kladivu, rozhodně neprohloupíte. Dávejte si ale pozor na to, abyste do plechu netřískali příliš velkou silou. Mohli byste ho totiž poškodit a znehodnotit jeho vzhled.