Co je artróza


Artróza (jinak také osteoartrosa či artrosis) je onemocnění kloubů, které se nejčastěji vyskytuje u osob nad 50 let věku. Je to jedno z vůbec nejhojnějších onemocnění kloubů, a proto je třeba se o této nemoci dozvědět o něco více.

Každý z nás jí totiž může dříve či později trpět. V tomto článku se dozvíte, jak artróza vzniká, jaké jsou její hlavní projevy a povíme si také něco o prevenci.

Jak artróza vzniká?

Je důležité vědět, že dosud lékaři neznají přesnou příčinu této nemoci. Je ale dokázáno, že artróza v největším počtu případů vzniká jako následek opotřebení kloubní chrupavky (právě proto se hojně vyskytuje u osob staršího věku). Vliv na vznik nemoci má také dědičnost a velmi rizikovým faktorem je obezita.

Léčbu je nutné zahájit co nejdříve

Nemoc může postihnout jakýkoliv kloub lidského těla. Může se tedy objevit artróza prstů na ruce, artróza plotének páteře, artróza kolenního kloubu či kteréhokoliv jiného. Ve všech případech má nemoc jasné příznaky a to již od jejího počátku. V úplných počátcích se chová nenápadně, a to občasnou bolestivostí postiženého kloubu. Člověk pociťuje také jejich ztuhlost a objevit se také může mravenčení. Dalším znakem, jak se projevuje artróza, snížená pohyblivost kloubů. To dokonce může dospět až do fáze, kdy člověk není schopen s klouby hýbat vůbec. Právě z tohoto důvodu se jedná o velmi nebezpečnou nemoc, kterou rozhodně není možné podcenit. Naopak – pokud pozorujete podobné příznaky, je třeba co možná nejdříve vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Jak artróze předcházet

Bránit se můžete jedině tak, že se budete starat o vaše klouby. Je důležité, aby nebyly nadměrně zatěžovány. Prospěje, pokud se budete pravidelně hýbat. Je nezbytně nutné, aby kloubní chrupavka měla dostatek kolagenu. Tělo si ho umí v mládí vytvářet samo, postupně ale tuto schopnost ztrácí. V pokročilejším věku si můžete pomoci konzumací doplňků stravy s kolagenem.

,