Přemýšlíte nad novým okrasným stromem do vaší zahrady? V tomto článku se dočtete, jak na pěstování borovice lesní, a to konkrétně jejího kultivaru ‘Repens’.
Co je pro borovici lesní charakteristické?
Borovice lesní symbolizuje náš domácí druh a můžeme tvrdit, že na celém světě se jedná o nejrozšířenější druh borovice vůbec. V Evropě na ni proto narazíte jak ve Skandinávii, tak i jižním Španělsku a v Asii roste od Sibiře až po Čínu.
V závislosti na stanovišti dosahuje borovice lesní výšky 10 až 45 metrů. Pochlubit se může široce deštníkovitou korunou a mohutným hlavním kořenem. V dolní části kmene najdete šedohnědou kůru, která se postupně mění ve výrazně rezavou. Ve volné přírodě se tato borovice dožívá stáří 300 až 500 let, přičemž nejstarší známé borovice lesní rostou ve Švédsku.
Odrůda borovice lesní ‘Repens’ byla úplně poprvé objevena v roce 1979. Charakteristický je pro ni pozvolný růst (roste spíše do šířky než do výšky). V 10 letech proto například běžně dosahuje výšky jednoho metru.
TIP: Prohlédněte si okrasné borovice a pořiďte si kultivar, který nejlépe zapadne do vaší zahrady.
Vysaďte ji na slunce
Stejně jako většina příbuzných borovic, je i tato výrazně světlomilná. Z tohoto důvodu ji nesázejte do stínu ani většinového polostínu. Dobře poroste na chudých, suchých i vlhkých půdách. Vyvarujte se však silně vápenatým půdám, kde mohou začít borovici žloutnout jehlice. V našich podmínkách je plně mrazuvzdorná a skvěle zvládne i teploty kolem -40 °C.
S čím ji v zahradě zkombinovat?
Tato borovice se bude perfektně vyjímat zejména ve skupinových výsadbách a větších vřesovištích. Vysadit ji můžete také na vyvýšené místo skalky nebo na střešní či terasovou zahradu. Díky pěkné namodralé barvě bude vytvářet skvělou harmonii především se světle zelenými listnatými stromy.
Pro více informací ze světa okrasných stromů navštivte web www.okrasne-stromy.cz.