Dotace na zelené střechy se zvýšila


Dotační program Nová zelená úsporám opět šlape na plné obrátky. A lidé o dotace žádají prakticky neustále. Zjistili totiž, že koronavirová pandemie bude mít na ně neblahý vliv – zejména tedy na ně dopadne po finanční stránce. Proto nyní investují do úsporných opatření, díky které nebudou muset hradit tak přehnaně vysoké sumy za energie. Zejména se investuje do takzvaných zelených střech, na které lze získat dotaci stejně, jako lze získat dotaci na novostavbu, dotaci na zateplení nebo dotaci na výměnu oken. Samotné ministerstvo životního prostředí si zvýšeného zájmu o zelené střechy všimlo, což následně vedlo ke zvýšení dotace.

Co jsou to zelené střechy?

Pokud mluvíme o zelených střechách, hovoříme o úsporném opatření, které šetří výdaje spojené s energiemi. Navíc ochlazují budovy a zároveň snižují odtok dešťové vody. Snižují také prašnost a hlučnost. Nemůžeme se tedy divit tomu, že zájem o ně prudce roste.

Doposud byly zelené střechy podporovány dotací z programu Nová zelená úsporám, který v České republice funguje už několik let. Jelikož se zejména v posledních měsících eviduje zvýšený zájem o zelené střechy, rozhodlo se ministerstvo zvýšit dotaci.

Dotace stoupla o šedesát procent

Jelikož vegetační střechy nebo jinak známé zelené střech rostou třicetiprocentním tempem, rozhodlo se ministerstvo zvýšit udělované dotace ne o pět či deset procent, ale rovnou o šedesát procent. Nově lze tak získat dotaci ne ve výši 500 korun za met čtvereční, ale ve výši 800 korun za metr čtvereční.

Takto zvýšené dotace znamenají, že dotace může v závislosti na typu střechy, vegetaci a také v závislosti na realizaci pokrýt celou výši způsobilých nákladů. Požádat o dotaci tak má rozhodně smysl, pakliže jste investovali do zelené střechy nebo do ní plánujete investovat v nejbližší době.