Důstojné stáří aneb zvažte péči o svého příbuzného doma


V mnoha kulturách je naprosto běžné a často i samozřejmé, že se rodina o stárnoucího člena stará v domácím prostředí. V zemích střední a západní Evropy však panují jiné trendy. Podle statistik zde devět z deseti lidí umírá v ústavech a „starobincích“. Rozhodně to však není proto, že by senioři toužili po klidu a nechtěli své příbuzné zatěžovat – naopak by rádi poslední fázi života strávili společně se svými nejbližšími.

Většina Čechů umisťuje příbuzné do ústavů z prostého důvodu – bojí se, že na péči nebudou mít čas, případně ji nezvládnou. Nabízí se však poměrně dost možností, jak si vše usnadnit a hravě zvládnout.

Péče o seniora je velmi aktuální téma, neboť lidí starších 65 let každoročně výrazně přibývá. V roce 2050 by jich mělo být dvakrát více než nyní a seniorů ve věku nad 85 let pak dokonce pětkrát více. V ústavech přitom nejčastěji končí právě nejstarší věková skupina – senioři, kteří se již o sebe sami nedokáží postarat. Příbuzní přitom mohou využívat různé služby, díky kterým lze starší lidi ponechat domácím prostředí co nejdéle.

V České republice fungují půjčovny kompenzačních pomůcek, díky kterým si lze pomůcky levně vyzkoušet ještě předtím, než se seniorovi zakoupí.

Problémem však nemusí být ani situace, kdy příbuzní dochází do práce a senior musí zůstat doma na několik hodin sám. V takovém případě lze kontaktovat některou z mnoha agentur, které nabízí pomoc s běžným životem – osobní asistenti seniorům pomáhají s oblékáním, hygienou i domácími pracemi a tráví s nimi čas. Agentury si přitom neúčtují horentní částky a může si je dovolit téměř každý.

V České republice zároveň fungují pečovatelské služby, odlehčovací služby (zařízení, kde může senior dočasně pobývat, např. při rekonstrukci, v rámci zotavení po návratu z nemocnice atd.), denní a týdenní stacionáře či domácí zdravotní péče doporučená ošetřujícím lékařem.

Péče o seniora doma je jistě náročná, ale důstojné stáří v rodinném kruhu si zaslouží každý. Jak se rozhodnete vy?