Ještě že existuje roční období zvané zima. A ještě že je toto alespoň relativně chladné a tuhnou nejen úsměvy lidí na rtech, ale i docela obyčejná voda.

Voděnka studená jako led jako led. Protože nebýt tohoto, nebylo by kolem nás ledu, a nebýt ledu, nebylo by ani hokeje. Tedy pro přesnost ledního hokeje. Což by bylo pro naši zemi dost možná i neštěstím v době olympiád a mistrovství světa, kdy se našincům dostane nejednou i nějakého toho cenného kovu.

Naštěstí ale zimu máme a proto se netřeba obávat o budoucnost našeho hokeje, pokud tento tedy neporazíme svou vlastní leností nebo jinými negativními počiny.

A protože hokej máme a mít minimálně ještě po nějaký čas budeme, je vhodné poučit alespoň v hrubých rysech o této hře i ty, jež zatím tato míjela velkým obloukem.

Nuže, předně je třeba zmínit, že jde o hru kolektivní, hranou na ledové ploše. Na ledě se tak shromáždí dvě sobě navzájem konkurující mužstva, kterým se říká mužstva i tehdy, jedná-li se o ženstva. Každé má svoji polovinu ledové plochy, svou obrannou třetinu této a u konkurence naproti pak i svou třetinu útočnou. Mužstva se během hry nekamarádí, ani jsou-li na obou stranách kamarádi, ani se nedělají bejkárny spoluhráčům, pokud tito naopak přáteli nejsou. Prostě v každém mužstvu je to jeden za všechny.

Každé mužstvo má stejnou barvu dresu a každý hráč má na zádech své jméno a číslo. Jméno tu není proto, aby se v šatně neprali o čistější dres kolegův, číslo ne proto, že by se snad někteří pro samé trénování nenaučili ani číst, ale zásadně proto, aby se vědělo, kdo se zasloužil nebo provinil a neházeli to na sebe jako politici při nepopulárních opatřeních. Každý hráč má rovněž klacek zvaný hokejka, který se ale nesmí jako klacek používat, protože za to by byl viník potrestán, což se nikomu z hráčů moc nechce, byť na rozdíl od pouličních banditů těmto hrozí vesměs až směšně nízké nepodmíněné tresty, které si odsedí ne za mřížemi, ale na trestné lavici, kde jim je následně nejednou trest prominut a nahrazen alternativním trestem zvaným gól v přesilovce.
Hra trvá třikrát dvacet minut čistého času, ale netřeba obviňovat hráče z lenosti, jestliže se tito navzdory už takto krátké pracovní době velice často i střídají a nejednou některý z nich celou pracovní dobu prosedí placeně na lavičce náhradníků, aniž by se zapojil do díla.

Hru odstartují, přeruší a ukončí muži v černém, kteří na rozdíl od diváků smějí na led, aniž by hráli. Říká se jim rozhodčí a jsou to ti, kteří nejednou dostanou přes ústa za špatně nebo naopak dobře odvedený výkon.

Hra probíhá tak, že se poté, co rozhodčí zahodí něco malého černého zvaného puk, snaží hráči toto vzít na hůl, ovšem nikoliv ze zištných důvodů, ale proto, aby toto bylo džentlmensky naopak dopraveno do síťovky, totiž chtěl jsem říci sítě, soupeře. Ten šlechetnější z týmů, jenž svým sokům dopraví do brány puků více, je zván vítězem a je vynášen do nebe, minimálně do chvíle, kdy příště prohraje a je namísto vynášení někam posílán. Leckam, rozhodně ale ne do nebe. Hra probíhá svižně, protože hráči mají na nohou místo bot brusle a tak jim to klouže, a znáte to sami, jak třeba stařenka na namrzlém chodníku dokáže jet rychle smykem, zatímco na jiném povrchu se tato sotva vleče. A tak se diváci musí dívat bedlivě, nechtějí-li o nějaký ten zásah přijít.

Pokud někdo z hráčů hraje velmi dobře, skončí většinou v Americe, přesněji ve Spojených státech nebo v té zemi, jež odděluje USA od USA. Tam si vydělají tím, že berou to malé černé na hůl, velké peníze, aby mohli jít do předdůchodu, protože na rozdíl od dělného nebo dokonce nedělného lidu jsou tito již v útlém věku otlučení víc, než na co příroda naše těla adaptovala. Nemívají leckdy zuby, jsou samý šrám,…
Ale nezoufají. Tedy alespoň od doby, co byly vynalezeny suspenzory. Protože vydělávají dost na to, aby uživili i následující generace, a bylo by smutné, kdyby se jich kvůli přesné trefě nedočkali.
Chcete-li se i vy stát hokejisty, pravidla tu už v hrubých rysech znáte. Zbývá už jen pochopit ofsajdy, hru vysokou holí, krosčeky a jiné za těmito slovy se skrývající prohřešky, a přečíst si tu na jiném místě návod, jak že se bruslí, protože bez bruslí nikdy nebudete pro tuto hru dostatečně rychlí. A vzhůru na led!
Třeba na rybník, jenž je vám nyní, v zimním čase, zamrzlý k dispozici bezplatně.

Sdílejte
Předchozí článekPohlednice
Další článekPivní tácky