Hormonální nerovnováha není rozhodně nic příjemného. Nedostatek nebo naopak přebytek hormonů dokáže v těle napáchat celou řadu problémů. Někdy jsou projevy hormonální nerovnováhy mírné, někdy extrémně obtěžující. Vždy by měla být hormonální nerovnováha diagnostikována lékařem, který by měl doporučit léčbu nebo způsob, jak její projevy mírnit. Představíme si projevy a důvody hormonální nerovnováhy, kterou trpí zejména ženy nad 45 let věku.
Proč hormonální nerovnováha vzniká
Hormonální nerovnováha v pozdějším věku – tedy nad 45 let častou souvisí s přechodem. Tedy s dobou, kdy funkce orgánů ochabují a tělo se připravuje na velkou změnu. Na období, kdy žena již nebude schopna mít dítě. Dochází ke snížené tvorbě ženských hormonů. Pravdou je, že u každé ženy se může hormonální nerovnováha projevovat jinak.
Hormonální nerovnováha a její projevy
Mezi projevy hormonální nerovnováhy patří například zvýšená tvorba ochlupení a to i na pro ženy méně typických místech. Některým ženám se tvoří například knírek. Dalším projevem je nadměrné maštění vlasů, zvýšená citlivost pokožky a dokonce i ňader. Mezi další projevy hormonální nerovnováhy v klimakteriu (přechodu) patří návaly horka, časté pocení, často se objevující zvýšené bušení srdce. Může se objevovat také nevolnost a také zácpa. Mezi projevy patří také změna psychiky. Ženy bývají podrážděnější a přecitlivělé. Mezi poměrně časté projevy patří i deprese.
Jak proti prodejům hormonální nerovnováhy bojovat?
Pokud je vám nad 40 let a pozorujete na sobě podobné příznaky, rozhodně na nic nečekejte a navštivte lékaře. V dnešní době existuje celá řada způsobů, jak projevy hormonální nerovnováhy řešit. Pomoci mohou léky, lékař může doporučit i zvýšený příjem vybraných vitamínů či minerálních látek a pomoci mohou také bylinky. Někdy pomůže i změna jídelníčku či denního rytmu.