Slovo přechod znamená v tomto případě pro ženu změnu stavu a to přechod z plodného období do období neplodného. Postupně se začíná snižovat hladina ženských pohlavních hormonů. Toto období je pro každou ženu významným, ale především zátěžovým, obdobím. Pro některou více, pro některou méně. Může znamenat velký zlom v životě každé ženy.

Je to životní etapa, která je často spojována nejen s tělesnými, ale i duševními změnami, které se samozřejmě mohou týkat i oblasti sexuality. V tomto období života přibývá žen, které mají potíže při pohlavním styku, snižuje se jejich sexuální prožitek a tudíž o něj ztrácí zájem. Tyto poruchy částečně souvisí s nedostatečnou produkcí ženských pohlavních hormonů.

Existuje celá řada prostředků, které by mohly s tímto problémem pomoci – léčba malými dávkami hormonů a to různými formami (tablety, náplasti, injekce). Hormony se dají podávat také formou poševních kuliček, krémů či vaginálních gelů. Vaginální gely jsou v nabídce buď na bázi olejové nebo vodní. Pomáhají chránit tkáně a obnovovat přirozený stav sliznice

Vysychání sliznice

K častým potížím patří také vysychání (atrofizace) a ztenčování sliznice a s tím souvisí i vysychání pochvy, která zároveň ztrácí svou pružnost. Pro ženu pak může být pohlavní styk nepříjemný a v některých případech i bolestivý.

Tento problém se dá velice snadno vyřešit. Pomůže lubrigační gel, který se aplikuje ve vhodnou dobu. K dostání je všech lékárnách. Pomáhá zvyšovat kluzkost. V nabídce je celá řada různých variant – parfémované, neparfémované, s obsahem probiotik.

Suchou sliznici nejlépe zvlhčí lubrigační gel na bázi vody a glycerínu.

Druhy lubrigačních gelů

V nabídce najdeme několik různých druhů, které se liší složením.

  • Vodní lubrigační gely

Tento druh je asi nejvíce rozšířen, neboť je pro naše tělo nejpřirozenější. Především v případě, že se jedná o gel čirý a bez parfemace. Je rozpustný ve vodě. Jeho nevýhodu je, že brzy ztrácí svoji konzistenci a zasychá, účinkuje po dobu asi 10 minut.

  • Silikonové lubrikační gely

Předností tohoto gelu je jeho stálost, téměř nezasychá, také nelepí a není rozpustný ve vodě.

  • Olejové lubrigační gely

Jsou složeny z vazelíny, zasychají pomaleji, takže jejich účinnost je, oproti vodním gelům, delší. Lze je však používat pouze v omezených případech, neboť můžou poškodit kondom, jestliže jej používáte.

Vysychání poševní sliznice v přechodovém období pomůže zmírnit i hormonální substituční terapie. Ta však není vhodná pro všechny ženy.

S některými příznaky mohou pomoci i fytoestrogeny

Jsou to látky rostlinného původu, které se v těle mění na látky s účinky estrogenními. V některých zemích jsou doporučovány jako přírodní alternativa hormonální substituční terapie. Patří mezi ně isoflavony, lignany, kumestany a stilbeny.

Isoflavony najdeme v hojné míře v sóje, luštěninách, nebo červeném jeteli.

Lignany jsou součástí semen, lusků a drobného ovoce.

Kumestany se nacházejí, ve velké míře, ve vojtěšce.

Stilbeny najdeme ve slupkách červené vinné révy.

Rady na závěr

  • Přechod je sice pro ženu (a nejen pro ni) velkým zlomovým obdobím, ale přináší to i několik výhod. Po menopauze se již nemusíte chránit před početím, díky tomu dostává váš sexuální život obrovskou svobodu.

  • Udělejte drobné změny a zase se budete na intimní chvilky strávené se svým partnerem těšit.

  • Vaše tělo již možná nedokáže tak rychle reagovat na vzrušující podněty, dejte mu tedy více času.

  • Buďte dobře naladěni.

  • Zkuste překonat předsudky, vždyť věk je jenom číslo a nemůže to být překážka, která vás odradí od jakýchkoli aktivit.

  • Vyzkoušejte některá přírodní afrodiziaka – čokoládu (s vysokým obsahem kakaa), koření (skořice, vanilka, máta, zázvor, hřebíček chilli) – rozproudí krev v těle, některé druhy ovoce (avokádo, jahody, ananas), ořechy (mandle, piniové oříšky), dýňová semínka, červené víno (avšak v malém množství), zeleninu (rajčata chřest, celer nebo křen).