Jak je to s nezaměstnaností v ČR?


Média nás v posledních době informují, že nezaměstnanost v ČR je rekordně nízká a v porovnání s jinými evropskými státy jsme na tom snad dokonce nejlépe. Na první pohled vypadá tato zpráva velice příznivě, ovšem také je třeba vidět, že existují odvětví a profese, o které není mezi domácím obyvatelstvem zájem. Celá řada zaměstnavatelů si stěžuje, že jim chybí pracovní síly na nekvalifikovaná ale i kvalifikovaná místa. Proto se nelze divit, že se mnohé firmy otevírají cizincům.

Jak je to se zaměstnáváním cizinců

Minimální nezaměstnanost vede k tomu, že si lidé mohou vybírat a o některé profese není žádný zájem. Zaměstnavatelům pak nezbývá, než se připravit na zaměstnávání cizinců, jejichž pracovní síla působící na rovnováhu pracovního trhu, vyvažuje domácí stárnoucí populaci. Nedostatek pracovních sil začal před několika lety ohrožovat ekonomiku řady vyspělých evropských států a v současnosti je tento problém aktuální i u nás.

Důsledky nezaměstnanosti

Nezaměstnanost má negativní dopady na stávající zaměstnance, kteří jsou nuceni pracovat přesčas, musí vyvíjet vyšší pracovní úsilí a pracovat za dva. To vše pak vede ke stresu, únavě, podráždění, nesoustředěnosti. Nezaměstnanost se pak ještě prohlubuje, neboť nespokojení zaměstnanci odcházejí jinam a není za ně náhrada. Výpovědi pak zdůvodňují stresem, nedostatkem času na rodinu a osobní život a také problémy a konflikty na pracovišti. Nezvladatelné pracovní vytížení velmi často nevynahradí ani odpovídající platové ohodnocení.

Jedním z dalších negativních makroekonomických důsledků rekordní nezaměstnanosti je zpomalení pohybu na trhu práce a stagnace růstu mezd.

Dopady nezaměstnanosti na lidské zdraví

Podle odborníků je míra stresu v práci přímo úměrná efektivitě a produktivitě. Zatímco lehká míra vybudí lidský organismus k lepším výkonům, vysoká úroveň stresu má zcela opačný účinek. Průzkumy ukazují, že v dlouhodobém měřítku může stresující pracovní zátěž vést až k úzkostným pocitům, celkové vyčerpanosti organismu a syndromu vyhoření. Zaměstnavatelé si začínají uvědomovat, že pouhým zvýšením platu nemusí stávající zaměstnance udržet. Proto se snaží lidi ve firmě udržet různými benefity, vzdělávacími programy a především individuálním přístupem ke každému jedinci.