Jak na pěstování kryptomerie v okrasné zahradě


Okrasnou zahradu tvoří řada prvků. Jedním z nich jsou přitom i tvarované stromy, kterých existuje velká spousta. Perfektně vypadajícím zástupcem jsou kryptomerie, které si díky jejich vzhledu jednoduše zamilujete. Jak je pěstovat?

Co je pro kryptomerii typické

Jako kryptomerie se označuje stálezelený jehličnatý strom z čeledi cypřišovité. Jejím domovem jsou ostrovy Honšú, Kjúšú a Šikoku v Japonsku, přičemž její jméno vzniklo spojením dvou řeckých slov – kryptos (tajný) a meros (část). 

Pokud se podíváme do anglicky mluvících zemích, můžete se někdy setkat s tím, že se kryptomerii často říká japonský cedr (i když s cedrem vůbec nesouvisí). 

Na první pohled vás kryptomerie zaujme svým přímým kmenem a pyramidální nebo vejcovitou korunou. Její větve rostou v přeslenech a kůra je červenavě hnědá až tmavě šedá. Zajímavé jsou také její červenohnědé šišky, které dozrávají v prvním roce a postupem času dřevěnatějí. 

Jak kryptomerii japonskou správně pěstovat

Pokud se pro kryptomerii japonskou rozhodnete, je určitě fajn mít povědomí o jejím správném pěstování. Nejlépe se jí bude dařit v hlubší, humózní půdě s neutrální až kyselou reakcí. Dávejte si pozor na to, aby byla půda dostatečně propustná a zároveň trvale vlhká. V suchu by se jí příliš nedařilo.

Tato dřevina vyžaduje mírně stinné stanoviště a teplejší polohu, která bude chráněna před silnými větry. V případě vysazení na přímé slunce pamatujte na pravidelnou zálivku a ochranu před ostrým ranním sluncem v zimním období. 

Pokud se budete potýkat s pozdními mrazíky, přikryjte kryptomerii třeba geotextilií

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.