Jak postavit iglů

Většina z nás nemá zapotřebí zvládnout tuto dovednost, protože je co se střechy nad hlavou týká přece jen příjemnější dát přednost bytu, domku nebo paláci, jehož jsme majiteli nebo alespoň legálními uživateli. Kdo z nás by se chtěl stěhovat do nemovitosti vystavěné ze sněhu, v níž by byl pobyt bezesporu jen na dobu určitou, a sice do nejbližší oblevy?

Jenže romantika je romantika a tak i ten z nás dospěláků, kdo se k obdobnému počinu neodhodlá sám, může být k tomuto přiměl svou ratolestí. A zejména chceme-li udělat postavením tohoto eskymáckého příbytku radost dětem, mělo by to dopadnout uspokojivě, protože tatíček či matička úspěšní stoupnou v potomkových očích na ceně, zatímco ti druzí se pak budou dost možná dosti dlouho zbavovat nálepky neumětelů.

Takže jak postavit takové iglů? Možnosti jsou v podstatě dvě.

První spočívá v tom, že na jednu kupu nahážeme dostatečnou hromadu sněhu, a to raději toho vlhčího, jenž se obstojně navzájem lepí. Poté, co je taková kupa hotová, se nechá sníh na této slehnout, aby hezky držel tvar, a pak si člověk už jen hraje na krtka – z boku se do tohoto prohrabe otvor sloužící v budoucnu jakožto vstupní brána, a uvnitř se pak postupně vytvoří přičinlivýma rukama dutina. Při činnosti hrabošské je dbát toliko na jediné – aby nebyl vnitřní prostor budován na úkor stěn. Sněhové stěny musí zůstat natolik silnými, aby se hrabošovi ani pozdějším nájemníkům nesesypaly na hlavu. Dodatečně pak lze ještě do stěn provrtat rovněž manuálně okénka, opět však za striktního dodržení zásady, že toto nesmí být na úkor pevnosti stěn. Za mrazu pak tudíž nejednou není na škodu ani hotový architektonický skvost mírně zkropit ledovou vodou, po jejímž zmrznutí se utvoří na povrchu ledový krunýř, garantující větší trvanlivost zbudovaného díla.

V případě druhém, pro mne osobně složitějším, se pak postupuje podobně jako u jiných stavebních prací. Tedy musí se v první řadě uplácat ze sněhu cihly či tvárnice, jež se pak staví na sebe jako při stavbě kterékoliv jiné nemovitosti. Pouze se tu nepoužívá jako pojivo malta, nýbrž sníh. Takováto stavba je však na rozdíl od té výše zmíněné první náročnější nejen na fyzickou zdatnost, ovšem i na prostorovou představivost a zručnost. Potože není dost dobře možné, aby byly cihly „každý pes jiná ves“, tyto se k sobě musí hodit a podobně jako je tomu třeba u kostek stavebnice musí tyto v konečném důsledku vytvořit vytoužený tvar. Což není jen tak.

Ale zvládnout se dá obojí, člověk jen musí být realistou a zodpovědně předem zhodnotit své schopnosti. Protože, jak zmíněno, na výsledku záleží nejvíce, postup je podružný.

A tak pojmete-li úmysl si letos či v letech příštích iglů postavit nebo k tomuto budete někým dotlačeni, zlomte vaz. Vždyť iglů se může vždycky hodit. Třeba až se budete vracet ze silvestrovských oslav v takovém stavu, že vás nepustí domů nebo nenajdete klíčovou dírku.