Jak se připravit na efektivní vyjednávání


Vyjednávání někdy symbolizuje jeden z nezbytných způsobů, jak dosáhnout svých cílů. V tomto článku zjistíte, jak se na vyjednávání připravit a v čem se liší takzvané přímé a nepřímé přizpůsobení se. 

Mnoho lidí vyjednávat neumí

V naší společnosti se obecně neučíme vyjednávat. Většina z nás má v hlavě to, že maminka má vždycky pravdu. A že učitelka někdy díky své autoritě dokáže své žáky pěkně potopit. Vzhledem k tomu jsme se obecně naučili nevyjednávat, neargumentovat a nechat věci zkrátka a jednoduše být. 

TIP: Při řešení konfliktů můžete využít také principy mediace

V čem se liší pravé a nepravé přizpůsobení se

Možností řešení konfliktu existuje celá řada. Jednou z variant je i přizpůsobení se celé situaci. Takové přizpůsobení lze přitom pomyslně rozdělit na pravé a nepravé

Pravé přizpůsobení se může být plně v pořádku. Přistupujeme k němu totiž v situacích, kdy je nám celkem jedno, jak skončí a nemusíme z nich proto činit konflikt. Takové situace mohou být pro každého z nás jiné. Někomu nezáleží třeba na poloze kanceláře, jinému na barvě omítky.

A co je to nepravé přizpůsobení? Jedná se o přizpůsobení takovým situacím, které nám nevyhovují. V takových chvílích řešíme něco, o co nám skutečně jde a co je pro nás důležité. Jedná se tedy o situace, ve kterých se přizpůsobujeme druhým, i když bychom to sami chtěli jinak. 

Jak se naučit vyjednávat?

V prvé řadě přemýšlejte nad tím, co chcete a co by pro vás bylo tím nejlepším řešením. Zároveň se zamyslete nad tím, co by pro vás bylo tím nejhorším vyústěním celé situace. V tuto chvíli budete mít pomyslnou úsečku ohraničenou dvěma body. V rámci tohoto prostoru se přitom při vyjednávání můžete pohybovat. 

Na závěr se ještě zamyslete nad tím, co budete dělat, když druhý váš nápad nepřijme. Jaké budou vaše další kroky a co by to pro vás znamenalo? 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.