Jak vybrat kvalitní dílenský stůl a skříň? Poradíme vám!


Kvalitní dílenská skříň je naprostým základem každé dobré dílny. Jak ale vybrat tu správnou? Na to se podíváme v tomto článku.

Výběr dílenské skříně a stolu je stejně důležitý jako nákup bot. Prostě vám musí sedět. Někdy u něj budete stát déle, než jste plánovali, takže oceníte každý detail, který vám tento čas zpříjemní. Základem je samozřejmě správná pracovní výška, dostatečně velká plocha a doplňky usnadňující konkrétní typ práce – balení montáž apod.

Nic takového jako ideální rozměr pracovního stolu neexistuje. Při volbě rozměru se musíte vzít v úvahu:

  • velikost vaší dílny

  • kolik strojů bude připevněných napevno na desce

  • jak velký materiál budete obrábět

  • jaká je velikost finálního výrobku.

Pokud jde o prostornost pracovní desky, pak volte vždy největší možný rozměr. Nejenže ke stolu budete moci později přidávat další a další nástroje, ale také na něm zvládnete více práce.

Materiál stolu a odolnost pracovní desky

Tradičním materiálem pro pracovní desku je bukové dřevo. Bukové dřevo zajišťuje desce tvrdost a zároveň pohlcuje vibrace. Existují i pracovní stoly s deskou z kovu nebo i plastu, které jsou vhodné na konkrétní řemeslnické činnosti. Do typické kutilské dílny, kde vykonáváte pokaždé jinou činnost, je však klasická buková deska nejvhodnější.

Důležitý je pořádek

Většina prodejců nyní nabízí nejrůznější modifikace, dílenský ponk vhodně doplní menší kovové dílenské skříne, vysouvací šuplíky či jiné odkladové plochy. V případě že potřebujete uklidit větší nářadí, budete potřebovat více úložných prostorů. Kovová skříň dobře poslouží pro uložení nástrojů, alternativou je také plastové provedení.

Oba typy skříní jsou nabízeny v mnoha verzích. Chcete-li ukládat těžší nářadí, je nutné vybrat si kovovou skříň s větší nosností. Můžete si zvolit mezi různými typy vnitřního uspořádání.

Výrobci nabízí zásuvky, police, železné či plastové regály nebo úchyty. Dílenský nábytek by měl být odolný a v případě, že nemůžete zamknout místnost, také uzamykatelný. Pokud nepodceníte výběr komponentů vaší dílny, jiste vás to přiblíží k vytvoření vysněného

prostoru.