Jalovec čínský a jeho odrůda ‘Kuriwao Gold’ skvěle ozdobí každou zahradu


Vysaďte si na zahradě okrasný strom, který je nenáročný na pěstování. Kultivar ‘Kuriwao Gold’ vás ohromí úchvatnou barvou a omamně vonícími silicemi, které v teplém počasí uvolňuje.

Původ hledejte v Asii

Za domovinu jalovce čínského je považována jihovýchodní Asie, a to zejména Čína, Korea, Japonsko a Mongolsko. V České republice byl poprvé vysazen v roce 1845, přičemž postupem času se zasloužil o titul jednoho z nejpopulárnějších druhů jalovce pěstovaného pro okrasu.

TIP: Prohlédněte si všechny tvarované jalovce a vyberte si kousek, který vás nejvíce okouzlí.

Nyní známe přes 100 různých kultivarů této dřeviny. Tvoří keře nebo stromy, které jsou vysoké 1 až 20 metrů (záleží pochopitelně na daném kultivaru a podmínkách, ve kterých roste).

Pochlubit se může pěknou šedohnědou kůrou, která se u starších jedinců efektně odlupuje v tenkých pruzích. Plodem jsou modročerné dužnaté bobule, které mohou svým vzhledem připomínat borůvky.

Kultivar ‘Kuriwao Gold’ vyniká svým zbarvením

Odrůdu ‘Kuriwao Gold’ botanikové poprvé objevili v roce 1975. Charakterizuje ji vzpřímený, hustě větvený a nepravidelný habitus. V deseti letech dosahuje výšky přibližně 1,2 metru.

Největší předností tohoto kultivaru je však stoprocentně jeho úchvatné zbarvení. Pyšní se světle zelenými jehlicemi, které jsou na špičkách zelenožluté až zlatožluté.

Jak jej pěstovat?

Aby se kultivar těšil zdravému a trvalému růstu, vyžaduje slunné nebo alespoň světlé stanoviště. Půdu volte vlhkou, dobře odvodněnou, mírně živnou nebo písčitou a kyselou. Pyšní se vysokou odolností vůči suchu a nevadí mu proto ani déle trvající přísušek.

Vykazuje mrazuvzdornost až do -30 °C, což je pro naše klimatické podmínky naprosto dostačující hodnota.

V létě provoní vaši zahradu

Kromě úchvatné barvy a nízkých nároků na pěstování se tento kultivar pyšní ještě jednou nespornou výhodou. Tou je skutečnost, že v létě z jehlic uvolňuje omamně vonící silice, které si jednoduše zamilujete.

Pro více informací ze světa okrasných stromů navštivte web www.okrasne-stromy.cz.