Je tribulus opravdu tak účinný?

V tomto články jsme se podívali na klinické studie a zjistili, jestli je tribulus terrestris opravdu tak účinný, jak se o něm tvrdí.

Tribulus terrestris je často prezentován jako superpotravina, kterou by měl mít ve svém jídelníčku úplně každý. Jaká je ale realita? Pojďme se podívat na některé klinické studie a zjistit, co je vlastně na těchto tvrzeních pravdy.

Má tribulus nějaký účinek?

Tribulus tinktura nabízí ten nejlepší extrakt živin, které z této rostliny budete chtít dostat. V jednoduše stravitelné podobě. Co ale o samotné rostlině říkají klinické studie? Pokud se zaměříme na některé proklamované schopnosti této rostliny, zjistíme, že v některých oblastech možná až tak účinná není.

V posledních dekádách totiž byla provedena celá řada studií, přičemž některé z nich dopadly nepřesvědčivě, v některých případech dokonce až žalostně. Jednou z nich je 4-týdenní studie z roku 2004, která byla provedena na 21 mladých mužích ve věku 20 až 36 let. Ta bohužel neprokázala žádný vliv na hladinu testosteronu, androstendionu ani luteinizačního hormonu.

Výsledky studií

Dvojnásobek času pak bylo věnováno studii na mladých kondičních kulturistech ve věku 18 až 35 let. Cílem této studie bylo zjistit, jestli bude mít konzumace tribulusu nějaký přínos pro růst a rozvoj svalové hmoty. Výsledkem ovšem bylo zjištění, že kotvičník nezlešuje složení těla a ani nepřispívá ke zvýšení síly u silovým způsobem trénujících lidí. Podobného výsledku dosáhla klinická studie z roku 2007, která byla provedena na mužském ragbyovém týmy. Výsledky byly totožné.

O deset let dříve zase tři týdny vědci studovali 30 lidí s poruchou erekce a 15 lidí s poruchou erekce a diebetem. A tato studie přinesla mnohem zajímavější výsledky u obou skupin. Byly totiž zjištěny pozitivní změny v hladině DHEA-S u pacientů s erektilní dysfunkcí a následné zvýšení počtu úspěšných pohlavních styků. V další studii u starších mužů zase byl zjištěn významný nárůst testosteronu i zlepšení erekce.