Přemýšlíte o vhodně zvolené izolaci do vaší podlahy? Kročejová izolace je velmi důležitou, ale často podceňovanou součástí podlahových konstrukcí. Dokáže totiž efektivně tlumit dunivé zvuky, tedy klasické dupání či bouchání, které může být v bytech i domech mnohdy problémem.

Kročejová izolace

Tepelné izolace podlah, například podlahový polystyren, sice dokáže tlumit zvuk, ale zpravidla se jedná jen o vysoké frekvence hluku, tedy vysoké tóny. Jedná-li se o nízké tóny, spíše dunivé zvuky, které snadno prostupují konstrukcí, ty příliš tlumit nesvedou. Pokud si říkáte, zda se vyplatí kročejová izolace, tak rozhodně ano. Představte si jen typické dupání sousedů nad vámi či každodenní dupání vašich dětí, které vás hned ráno vzbudí.

V klidu a bez hluku

Pro zamezení šíření těchto pocitově nepříjemných zvuků je nutné vkládat do podlahových konstrukcí typy izolace, které jsou určené k tlumení těchto zvuků. Jedná se právě o kročejové izolace. Ty jsou tvořeny materiály, které jsou navrženy právě pro útlum šíření zvuků nízkých frekvencí. Jsou totiž oproti tepelným elastičtější, tedy lépe pohlcují a tlumí zvukové vlnění. Výhodou je i malá tloušťka izolace, a to jen mezi 6 až 9 milimetry.

Akustická pěna

Vsadit můžete i na akustickou pěnu, která je vhodná do všech konstrukcí stropů, stěn i podlah. Hlavní výhody akustické desky činí spolehlivost a efektivnost v oblasti odhlučnění. Ideální je pěnu kombinovat s neprůzvučnými materiály. Díky tomu budou její pohltivé a částečně nepřízvučné vlastnosti výrazně lepší a celá konstrukce výrazně odhluční prostor. Pěna je vhodná i na řešení snížení doby dozvuku, ozvěny v prostoru, kde vzniká nadměrný hluk. Pěnu lze aplikovat i samostatně na strop či stěnu, ale toto řešení není příliš účinné, proto je vhodné ji kombinovat s neprůzvučným materiálem.