Mediaci nemusí vést pouze jeden mediátor. Jak to poté chodí?


Každou mediaci může vést buď pouze jeden mediátor, nebo zde může být mediátorů více. Jaké výhody a nevýhody s sebou taková mediace přináší?

Počet mediátorů podle zákona o mediaci

Zákon o mediaci v § 2 říká, že mediace představuje postup při řešení konfliktu, kterého se účastní jeden nebo více mediátorů. Ti přitom mají za úkol podporovat komunikaci mezi jednotlivými stranami konfliktu. Jak tedy vidíte, zákon o mediaci bere v úvahu to, že mediátorů může být v rámci jedné mediace přítomno více.

TIP: Láká vás profese mediátora a chcete se na tuto dráhu vydat? Absolvujte mediační kurz, který vás na toto povolání připraví.

Výhody ko-mediace

Při mediaci vedené větším počtem mediátorů se snižuje riziko, že má jedna strana pocit, že mediátor straní spíše druhé straně. I když jsou mediátoři obvykle sehraní, jako dva odlišní lidé mají i mírně odlišný způsob vyjadřování. Díky tomu se dá očekávat, že komunikace bude srozumitelnější pro obě strany.

Dalším pozitivem je skutečnost, že „víc hlav víc ví“ a strany konfliktu tak mají příležitost získat více úhlů pohledu na celou situaci. V ideálním případě by mediátorskou dvojici měl tvořit muž a žena, a to ideálně s rozdílným profesním vzděláním i zaměřením.

Který z mediátorů mediaci vede?

Pokud se mediace účastní více mediátorů, odpovídají za její průběh všichni zúčastnění mediátoři. Ti se přitom vzájemně doplňují v kladení otázek i při dialogu se stranami. Nebo si mohou pomoct i tak, že jeden mediátor se stranami mluví, a druhý získané informace zapisuje. Role mediátorů v rámci mediace je přitom vždy rovnocenná.

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.