Veškeré pneumatické nářadí je poháněno stlačeným vzduchem vyráběným kompresory. Tyto stroje slouží také k plnění pneumatik, dětských nafukovacích hraček, gumových člunů a raftů. Kompresory se dělí podle konstrukčního řešení na dva typy. Prvním jsou kompresory pístové a druhým šroubové. Pokud jde o značky, tak mezi nejznámější a nejpoužívanější patří kompresory Abac, ale především kompresory Atmos. Kompresory značky Atmos se používají zejména ve stavebnictví, při rekonstrukcích nebo bourání objektů, při opravách komunikací, ale také v průmyslu nebo dokonce v laboratořích a v oblasti měřící a regulační techniky.

Konstrukce kompresorů

Právě konstrukční řešení je hlavním rozlišovacím znakem dvou typů kompresorů. Pístové kompresory jsou konstruovány tak, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám tlaku vzduchu. Jejich předností je vysoký stupeň spolehlivosti. V autodílnách, garážích a v domácích dílnách patří k nejpoužívanějším kompresory značky Atmos Bobby, které patří k tzv. pomaloběžným pístovým kompresorům. Tyto kompresory jsou ideální pro běžné hobby činnosti, jako je plnění pneumatik a jiných nafukovacích předmětů, ale traké k ofukování prachu a třísek vznikajících v dílnách a výrobních provozech při obrábění materiálu. V těchto případech se stlačeného vzduchu využívá v pistolové technice, kterou představují stříkací pistole v lakovnách, a také tryskací nebo odsávací pistole.

Šroubové kompresory

Oproti pístovým kompresorům mají šroubové kompresory vyšší výkon a jejich provoz je velice efektivní především díky konstrukčnímu provedení šroubového bloku. Mezi nejznámější značky šroubových kompresorů patří Albert, SEC a SmartTronic. Všechny typy kompresorů Albert se vyznačují vysokou variabilitou a zvolit můžete variantu tlakovou, otevřený nebo kapotovaný model.

Podle čeho vybírat?

Především by měl rozhodovat účel používání kompresoru. Široká nabídka obchodu Kompresory-vzduchotechnika umožňuje každému zákazníkovi vybrat si odpovídající typ. Domácím kutilům bude vyhovovat pístový kompresor značky Atmos hobby.