Pokud nepoužíváte ke kreslení křídu, uhel, pastel nebo jiné suché materiály, možná jste se s fixativem nesetkali. My vás s ním ale seznámíme.
Pokud při malování používáte především olejové barvy nebo podobné pomůcky, zřejmě pojem fixativ vůbec neznáte. Jestliže se ale budete chtít vydat i do světa kresby, zřejmě o něm uslyšíte. V tomto článku vám to ovšem řekneme jako první.
Co je to fixativ?
Ten, kdo kreslí s pomocí pastel, kříd, uhlu nebo podobnými materiály, zřejmě často přemýšlí nad tím, proč se odstíny barev rozmazávají. Temperové barvy a jim podobné takové problémy nemají, ale suché materiály se bez pomoci neobejdou. A právě v tuto chvíli přichází na scénu fixativ. Po jeho aplikaci a zaschnutí se totiž barvy nerozmazávají. Přítomnost UV filtru navíc zajišťuje stálost barev. Obrázek tedy vydrží dlouhou dobu barevný a sytý. Bude tedy dlouhou dobu vypadat tak, jako kdybyste ho zrovna dokončili.
Fixativ je roztok z pryskyřice. Prodává se především ve spreji, jeho aplikace je tedy velice jednoduchá. Právě ve formě spreje se aplikuje rovnoměrným křížovým nástřikem na kresbu zhruba ze vzdálenosti 20 až 30 cm. Měla by postačit jedna vrstva, rozhodně ale není problém vytvořit vrstev více. To samé platí i o tekuté formě. Její aplikace sice není tak jednoduchá, ale každý zkušený kreslíř a malíř si s ní určitě poradí.
Kde fixativ aplikovat?
Fixativ tedy dokáže ochránit vaši práci a uchovat ji i pro další generace. Pokud ale nechcete, aby vám jeho zápach zastínil mysl, aplikujte ho venku, případně v dobře větrané místnosti. Nevěříte-li si, vyzkoušejte si jeho aplikaci raději nanečisto. Jeho rozetření je podobné jako při malování, kde využíváte koh i noor tempery. Vrstva fixativu může ovlivnit finální vzhled díla. Vyzkoušení na jiném obrázku je tedy důležité, abyste zjistili, kolik spreje nebo roztoku na vaše dílo aplikovat.