Majitel obchodu si zoufal, div si nerval vlasy z hlavy. Dobrá adresa podniku na frekventovaném místě, nejlepší sortiment té po všech stránkách nejvyšší kvality, všechno nej… A přece se k němu zákazníci ne a ne hrnout.

Obchod zel prázdnotou a nebýt jeho a prodavačky, nebylo by v něm živé duše. Venku rušná ulice, skoro by se dalo říci hlava na hlavě, a uvnitř ani noha. Co jen může být špatně?

Výlohou pozoroval, jak lidé procházejí kolem a nanejvýš bez zájmu pohlédnou na okamžik na vývěsku, hlásající, co vše je tu k mání. A mlčící zvonek nad dveřmi a pokladna zející prázdnotou.

Majitel se rozhodl něco podniknout. Vždyť za stávající situace by ekonomicky dlouho nepřežil a vydržovat si obchod jen tak pro parádu se mu ani trochu nechtělo.

A tak přišel s mimořádnou akční nabídkou. Nikdo v okolí nenabízel takové zvýhodnění. Nejprve zlevnil v řádu jednotek, později i desítek procent, pak dokonce nabídl široké veřejnosti akci jedna plus jedna zdarma, jedna plus dvě zdarma, dokonce se dopracoval až k jedna plus tři… a nic. Ani špetka zájmu ze strany potenciálních návštěvníků.

Začal veřejnost masírovat reklamou. Byla snad všude. Už nejen vývěska u dveří, nejen stojan na ulici, ale i bilboard naproti, inzeráty v tisku a pochopitelně i na internetu, najal si dokonce i kamelota, jenž rozdával lístky s atraktivní nabídkou přímo před vchodem. Nezabral skoro nikdo, a pakliže ano, spokojil se s převzetím letáčku, který pak ale nejspíše stejně nedočetl do konce a zahodil.

Majitel nechal změnit celé průčelí budovy, nově vyzdobil výlohu, uvnitř vyměnil obyčejný nábytek za ten vzhlednější dělaný na míru. Nic. Nezájem.
Uklidil provozovnu a spolu s několika smítky, jež by mohla případně návštěvníkům vadit, vymetl i starou prodavačku a nahradil ji jiným, atraktivním, mladším modelem. Zájem projevili ovšem pouze pubertální jedinci mužského pohlaví, kteří na ni mlsně slintali přes výlohu a občas se dokonce i osmělili vejít dovnitř. Bohužel ale pouze proto, aby se atraktivní prodavačku pokusili sbalit nebo alespoň získali její telefonní číslo a adresu a snad i příslib něčeho více. Kšefty se ale nehýbaly.

Majitel obchodu si zoufal. Zoufal, protože nechápal, kde jen mohl pochybit. Co jen mohl udělat špatně?
Dumal, lámal si hlavu, přemítal, ale neviděl jedinou vadu na tomto skvělém interiéru. Interiéru prodejny zmrzliny a nanuků, na niž se v tomto zimním mrazivém počasí venku sypaly přívaly sněhu.

Zvířata v zimě

Taková ryba se v zimě má. Pozvolna se snese ke dnu, kde je v jejím živlu v tuto dobu nejtepleji, a tam si ustrne a jen tak si vegetuje. Nic nedělá, jen se tam tak vznáší a čeká na nadcházející jaro, případně se zavrtá i do bahna dna.

Takový medvěd se má. S pořádně nacpaným pupíkem si zaleze do menší jeskyňky, jámy nebo jiného pelechu a v klidu si prospí celou zimu, jako by se nechumelilo, i když se chumelí.

Netopýři si vletí s celou partou někam, kde nemrzne, pohodlně se zavěsí a chrní a chrní, dokud se venku zase neudělá hezky.

I ti hadi hadi si vlezou do nějaké štěrbiny nebo díry v zemi a tam v poklidu přečkají čas nevhodný pro plnohodnotný život.

Sysel má nasysleno a jen si lebedí.

I ten jezevec je někde zalezlý jako jezevec a není moula, aby opustil svůj vyhřátý pelíšek.

Ježek je taky zalezlý někde v díře, v tunelu zakončeném jeho doupětem.

Včely si někde zalezlé v úlu lebedí, pochutnávaje si na zásobách medu.

Krtek je zalezlý hluboko v zemi a nikdo jej nepřinutí vylézt do tohohle mrazu.

Hmyz zaleze do mechu, stébel, dřeva a tam sní svůj dlouhý zimní sen.

Plži se pak zavřou ve své ulitě a nevystrčili by ani nos, i kdyby nějaký měli.

A ti nejrozumnější, tedy tažní ptáci, se sebrali už na podzim a odtáhli do dalekých krajů skýtajících jim pohodlnější život.

Všichni si někde zalezlí užívají. Všichni mají dost rozumu a nevystrčí do tohohle zasněženého, mrazivého zimního počasí, ani nos. Všichni se mají.

Tak proč hernajs zrovna já, pán tvorstva, musím jít do práce?

Tip: Prohlédněte si náš magazín pro ženy