Občas můžeme slyšet, že se o některém člověku říká, že je samorost. Toto označení je celkem výstižné, neboť na jeho vývoj a výchovu nemá okolí příliš vliv. To samé platí i pro dřevo v lese, které někdy vyroste do bizarních tvarů.

To je příležitost pro každého, kdo má alespoň špetku fantazie a umí v atypickém tvaru spatřovat i něco jiného, než pouze dřevo. Někdy může samorost připomínat podobu zvířete či dokonce člověka, ovšem nemusí tomu nutně být vždycky. Důležité je, aby samorost coby krásná dekorace potěšil naše oči a mysl. Pokud máme výtvarný cit a trošku zručnosti, může vhodnou úpravou vzniknout i umělecké dílo, vytvořené vlastně přírodou. Samorost může každému připomínat něco jiného, v čemž je jeho kouzlo.

Jak si samorost upravit

Samotné dřevo je velice tvárným materiálem, ze kterého lze vyrábět prakticky cokoliv. Od nábytku až třeba po umělecké předměty, jako jsou sošky, přívěsky, reliéfy apd. Samorost je však něco jiného. K jeho objevení se musíte vypravit do lesa a pozorně se rozhlížet kolem sebe. Někdy můžete narazit na zajímavý tvar kořenů vyvrácených stromů, jindy na zajímavě pokřivený kmen keře.

Pokud si odříznutý kus dřeva donesete domů, musíte jej nejprve zbavit kůry a očistit.

Hlavně nesmíte dřevu vnucovat svou představu a řezat jej do podoby zobáku ptáka, nebo dělat otvory pro svíčky apd. Výsledkem takového snažení je obvykle pochybný kýč. Také je důležitá povrchová úprava. Rozhodně se samorosty nesmějí barvit, čímž by zanikla přirozená krása dřeva. Nejlepší formou povrchové úpravy je pastování pastou na parkety nebo včelím voskem rozpuštěným v benzínu nebo v terpentýnu. Po zaschnutí se dřevo vykartáčuje do matného povrchu, ale nikdy nelakuje.

Co lze ze samorostu udělat

Především to vyžaduje fantazii a schopnost vidět v dřevu jeho krásu vymodelovanou přírodou. My můžeme dřevo pouze ošetřit a pak se unášet fantazií a kochat se samorostem v interiéru, na terase nebo na zahradě. V žádném případě nesmíme dřevo znásilňovat do nepřirozeného tvaru, nebo někomu vnucovat svou představu. Každý by měl podle vlastní fantazie spatřovat v samorostu něco jiného. Pokud bude vystaven povětrnostním vlivům, je třeba pro uchování dřeva jednou za čas zopakovat napastování, které odpuzuje vlhkost.