Hledáte místo pro ideální odpočinek, kde vás potěší překrásná panenská příroda, rozmanitý reliéf pro turistické vycházky a možnost pobýt na místech, kudy kráčela historie? Navštivte chráněnou krajinnou oblast Český kras, kde se psaly dějiny českého národa skrze nejslavnějšího panovníka Karla IV. Dnes je to místo, kde můžete procházet různé turistické trasy nebo naučné stezky, navštívit poutní místo Svatý Jan pod Skalou nebo ochutnat výtečné víno z místních vinic.

Český kras – turistů ráj

Strávit víkend nebo pár dnů v přírodě daleko od koronavirových restrikcí? Málokterá oblast v České republice je tak malebná a jako stvořená na krátkou dovolenou. Je protkána velkým množstvím turistických tras, kromě klasicky značených turistických tras se nabízí ještě možnost projít si naučné nebo vyhlídkové stezky. Právě vyhlídkové okruhy nabízejí krátké, ale zajímavé procházky v oblasti bájného Tetína.

První okruh měří 1 kilometr a vede nad Berounkou kolem kostelů svaté Ludmily a Kateřiny. Ten druhý je panoramatický, měří 2,5 km a vede nad Tetín na vrch Dalimil s výhledem na Tetín a Beroun. Odtud je to také jen kousek do vyhlášeného hotelu Karlštejn, kde si můžete zajistit ubytování online pomocí rezervačního formuláře.

Svatý Jan pod Skalou

Ráno tak nebudete ztrácet čas a můžete rovnou vyrazit na další turistický výlet s výšlapem na vyhlídku Skála, odkud se otevře překrásný výhled na malebnou obec Svatý Jan pod Skalou. Poutní místo je sevřené mezi kopci a trávil zde v 9. století čas první český poustevník Ivan, který se do jeskyně nastěhoval po zjevení svatého Jana Křtitele. Během svého života se setkal také s prvním českým panovníkem Bořivojem. Dnes můžete jeskyni navštívit v rámci návštěvy kostela sv. Jana Křtitele a představovat si, jak zde Ivan pobýval po úctyhodnou dobu 40 let. Večer se můžete odměnit nejen výtečnými husími nebo kapřími specialitami v rámci ubytování v hotelu Mlýn Karlštejn, ale také sklenkou burčáku nebo vína.

Víno z místních vinic

Právě víno je dalším objevitelským tématem tohoto regionu, protože místní vinice mají dlouhou tradici, která sahá právě až k císaři Karlu IV. Ten nechal založit vinice na svazích pod budoucím hradem Karlštejnem. Dnes tak můžete ochutnat jedinečné vinné odrůdy a prohlédnout si nejen vinice, v případě možnosti totiž také vinné sklípky a ochutnat bílá kabinetní vína Auxerrois nebo Sylvánské zelené. Milovníci červeného naopak ocení Cabernet Cortis, výběr z hroznů, nebo Rulandské modré, pozdní sběr.