Okrasné zahrady v baroku: jak vypadaly a co pro ně bylo typické?


Okrasné zahrady se v minulosti vždy řídily daným uměleckým obdobím, které právě převládalo. Zajímá vás, jak přesně vypadaly barokní zahrady a co všechno pro ně bylo typické?

Kdy vznikly barokní zahrady?

Vznik prvních francouzských a italských barokních zahrad se datuje přibližně do 16. století. Do Francie se přitom tento styl přenesl z Itálie. Pravděpodobně nejznámějším barokním parkem je park u zámku Versailles. 

TIP: Pořiďte si zajímavý tvarovaný okrasný strom a vytvořte si na zahradě vlastní oázu klidu. 

Několik hlavních cest

Pro barokní zahrady bylo obvykle charakteristických několik hlavních cest, od nichž se v pravém úhlu dělily cesty vedlejší. Jednotlivé cesty byly lemovány nízkými živými ploty ze stálezelených dřevin a pomyslnou hlavní osou obvykle byla nejširší hlavní cesta. 

Mnoho intimních zákoutí

Pro největší plochu zahrady byla většinou charakteristická maximální přehlednost. Byla osazena nízkými ploty a květinovými vzory, přičemž na tuto plochu navazovalo větší množství menších plot. Ty byly obvykle odděleny živými ploty až o 4m výšce, díky čemuž vytvářely zajímavá intimní zákoutí. V těchto zákoutích se velmi často nacházel nějaký zajímavý prvek – například socha nebo rostlina v ozdobném květináči. 

Altány, pergoly a další prvky

Za typickou stavbu byly v barokních zahradách považovány nejrůznější altány, pergoly a napodobeniny staveb z venkova. Tyto stavby ovšem musely odpovídat přísným pravidlům krásy a symetrie, protože právě umělost a nepřirozenost byla považována za znak ušlechtilosti a kultivovanosti. 

Více informací ze světa okrasných zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.