Stres nás může někdy zcela paralyzovat a negativně ovlivnit nejrůznější oblasti našeho života. Naučte se proti němu bojovat a osvojte si techniku autohypnózy.

Stres pro nás může být přínosný

Z objektivního hlediska můžeme stres považovat za evoluční dar. Díky stresové reakci našeho organismu totiž naši předkové dokázali uniknout před útokem nepřátel nebo divokého zvířete. 

V přiměřené míře přitom stres může být pro náš život přínosný. Ale pokud nás trápí dlouhodobě a ve velké míře, dokáže náš život zkrátit.

TIP: Přihlaste se na kurzy koučinku a osvojte si principy fungování NLP

Co může dlouhodobý stres způsobovat

Dlouhodobý stres se může negativně podepsat na našem zdraví. I když většinou nezažíváme stresovou situaci vedoucí k ohrožení našeho života, náš mozek ji tak stále vyhodnocuje. Stejně jako v minulosti.

Proto si při stresové situaci lze všimnout, že na našem těle dochází například ke ztuhnutí svalů v oblasti šíje a krční páteře. Stejně tak může dojít k nedostatečnému prokrvení trávicí soustavy, což se projeví například špatným trávením nebo pocitem plnosti. 

Naučte se používat autohypnózu 

Pokud se v životě setkáte s nějakou stresovou situací, můžete proti ní zkusit bojovat pomocí principů autohypnózy. Myslete ale na to, že k úspěšnému cíli vás dovede především její dlouhodobý a pravidelný nácvik.

Níže je uvedena technika autohypnózy založená na prosté svalové relaxaci. Jak tedy na to?

  1. Zajistěte si v místnosti soukromí a pohodlně se posaďte. Můžete si i lehnout.
  2. Postupně si uvědomujte všechny svaly ve vašem těle a uvolňujte je. Postupujte od konečků prstů na nohou až po vaši hlavu.
  3. Uvědomte si, jak se vaše břicho a hrudník zvedají. Uvolněte je.
  4. Uvědomte si také napětí ve vaší šíji a uvolněte ji. 
  5. Pozornost věnujte také stisku jazyku na patře a dotyku vašich rtů. Vše postupně uvolněte.

Díky této technice se začnete soustředit na vlastní vnitřní prožitky. V autohypnotickém stavu si zároveň budete moct zadávat své vlastní autosugesce. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.