Otázka kastrace u vašich domácích mazlíčků: ano versus ne


Rozhodnutí o kastraci vašeho domácího mazlíčka nemusí být vždy jednoznačným. Samozřejmě, že má kastrace svá pro a proti, ale mnoha jedincům může zachránit život a zastavit také rozrůstající se počet nechtěných zvířat, kteří končí v útulcích. Je jen na vašem rozhodnutí, zda je kastrace pro vaše zvíře tím pravým.

Jak je to s kastrováním fen?

Kastrace je pro feny velmi podstatnou, jelikož snižuje riziko vzniku nádorů mléčných žláz, onemocnění, které je u fen vůbec nejčastějším. Pokud necháte fenu kastrovat po prvním hárání, jelikož neplánujete štěňátka, snižuje se riziko vzniku rakoviny mléčné žlázy téměř na nulu. Kastrace feny je také prevencí nechtěných štěňat a snížením počtu opuštěných zvířat.

Kastrace psů

Kastrace psa má vliv především na chování psa. Zamezuje totiž nežádoucímu chování v podobě toulání se za háravými fenami, značkování močí a nežádoucímu nakrytí feny. Díky kastraci psi méně utíkají z doma a snižuje se teritoriální chování. Pes by se měl nechat kastrovat po 3-4 měsících věku.

Omezení počtu nechtěných koťat

Kastrace koček je možností, jak zamezit počtu nechtěných koťat. Pokud však máte kočičku doma a bát se nechtěných koťat nemusíte, je kastrace dobrou volbou, aby byla kočka klidnější a mazlivější. Samotná operace trvá asi 20-30 minut. Kočky, které žijí u domu se zahradou, jsou po kastraci více blíže domova. Kastrace kočky je možností, jak také zlepšit kvalitu života kočky, jelikož se kastrované kočky dožívají delšího věku než kočky nekatrované.

Kastrace kocoura

S kastrací kocoura docílíte především omezení nežádoucího chování kocoura, které se týká toulání za kočkami či rvaček s jinými kocoury. Po kastraci se snižuje také četnost útěků z domova a kastrovaná zvířata žijí statisticky mnohem déle než nekastrovaná. Kastrace kocoura probíhá po dosažení pohlavní dospělosti. Samotná operace trvá asi 10 minut. Po kastraci je důležité kocourovi bránit v lízání rány, například s pomocí ochranného límce. Samotná rána se zahojí již za 3-4 dny.