Pěstujte na zahradě zerav. Je to jednoduché


Doplňte svoji zahradu o zajímavý okrasný strom, který jí rázem dodá nezaměnitelný vzhled. Jednu z možností symbolizuje zerav, kterému se někdy přezdívá túje. Zjistěte, co je pro něj charakteristické.

Co je pro zerav charakteristické?

Pod pojmem zerav se skrývá zajímavý elegantní jehličnan, který původně pochází ze Severní Ameriky a Asie. Do Evropy se dostal v polovině 16. století a brzy na to se stal velmi oblíbenou dřevinou používanou pro okrasnou výsadbu. U nás se zeravům nejčastěji přezdívá túje a někdy se můžete setkat také se starším lidovým názvem peručí.

Zerav se řadí do čeledi cypřišovitých rostlin, přičemž ve stejné skupině byste našli i cypřišek, s nímž je zerav blízký příbuzný. U obou rodů můžete obdivovat zploštělé vějířovité větvičky, šupinovité listy a také podobnou barvu. Lidé si je ostatně z tohoto důvodu také velmi často pletou.

K čemu můžete zerav v zahradě využít

Výhodou okrasného zeravu je rozhodně skutečnost, že se jedná o nenáročný strom. Pyšní se krásným hustým habitem a uplatní se prakticky v každé zahradě. V případě jeho pěstování jako volně rostoucího stromu nepotřebuje řez. Na druhou stranu jej velmi dobře snáší a vy si jej tak můžete vytvarovat podle své libosti. 

Jedná se o všestranný strom, který v zahradě najde široké uplatnění. Vynikat bude jako samostatně rostoucí strom i ve skupinové výsadbě jehličnanů. Použít jej můžete také jako koniferu do skalky nebo jako živý plot, který odděluje stěnu či větrolam.

Vyberte si z široké nabídky

Zeravů existuje celá řada a vy si tak můžete vybrat takový strom, který se bude do vaší zahrady nejvíce hodit. Oblibě se těší například zerav západní, který má úzkou ale hustou kuželovitou korunu. Jeho borka je šedohnědá nebo červenohnědá a odlupuje se v podélných pruzích.

Zajímavým druhem je také zerav obrovský, který pochází ze západní části Severní Ameriky. Pyšní se klenutými větvemi, které tvoří mohutnou korunu. Jeho jehlice jsou tmavě zelené a na zimu lehce zhnědnou, což vytváří skvělý barevný efekt. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.