Pohlednice


V mládí člověk tolikrát touží poznat svět, avšak povětšinou se mu na toto nedostává toho, co je v naší společnosti zpravidla považováno za nejdůležitější – peněz.

A pak člověk dosáhne věku požehnanějšího, zaopatří se a mohl by vyrazit za hranice všedních dnů a procestovat třeba i světa kraj, jenže pro změnu mu toto neumožní leccos jiného. Namátkou třeba zdraví, drahá polovička, potomstvo,… Takových komplikací se jen najde!
A tak člověk toužící poznat svět nejednou tento nepozná. Prostě mu není dáno.

Ovšem není vše ztraceno. Protože nemůže-li už jeden osobně stanout u vysněné pamětihodnosti, nemůže-li přijít do styku s lidmi žijícími v dálavách, nemůže-li si dopřát toho či onoho, co daleké kraje nabízejí, může tak učinit alespoň zprostředkovaně. Je to sice jen chabá náhražka, ale lepší něco nežli nic.

A tak člověk může podlehnout třeba filokartii. Ne, nebojte se, nejde o žádnou exotickou nemoc. Filokartií je totiž nazýváno sbírání pohlednic.
Protože člověk se díky těmto alespoň zprostředkovaně může pokochat místy, jimiž se bezprostředně kochat nemůže. A jestliže by člověk dalekou cestu už absolvovat nezvládl, cestu po příbuzných, známých, známých známých, kolezích, sousedech a jiných spřízněných duších dozajista ještě zvládne.

A jsou-li tito člověku blízcí lidé alespoň nepatrně globetrottery, tedy světoběžníky, dozajista jim nebude zatěžko poslat tu a tam odněkud nějakou tu „čumkartu“. Tedy výjev zachycující ten či onen světa kraj.

A člověk pak může takto procestovat svět, aniž by sám došel dále než na zápraží.

Člověk pozná svět a pozná tento vlastně velice levně, pohodlně a – přiznejme si to – i bezpečně. Protože od pohlednic nelze dostat žádnou exotickou chorobu, pohlednice člověka nepřepadnou, nezabijí, neznásilní, nepostihnou klimatickou či přírodní katastrofou, nespadnou s ním z nebe ani se nesrazí s jiným dopravním prostředkem, nebudou dělat byrokratické problémy a žádat úplatky,…

Pohlednice jsou snadný způsob, jak poznat svět. Není to poznání dokonalé, ale buďme rádi i za to. Protože snad nikomu se za život nepodaří procestovat celičký svět osobně. Zatímco prostřednictvím pohlednic to možné je.

,