Víte, podle čeho poznáte vztahové závisláky? V tomto článku vám prozradíme, co takové lidi charakterizuje. A dočtete se, jak mít šťastnější vztah.

Závislí na vztahu trpí nedostatkem lásky

Jejich pocity pohody a štěstí se odvíjí od jednání jejich partnera. Tito lidé většinou nemají své vlastní plány. A pocit naplnění zažívají pouze v případě, kdy jsou se svým partnerem. Bojí se rozchodu a neumí zažívat samotu. Dokáží proto tolerovat i zdánlivě absurdní chování, jen aby s tím druhým mohli zůstat.

TIP: Chcete do osobního rozvoje proniknout hloub a naučit se pomáhat ostatním? Zjistěte, jak se stát koučem.

Pokud už dojde k rozchodu, hledá takový člověk okamžitě další vztah, protože nedokáže zůstat sám. Sám nedokáže vyjádřit, co chce. Svůj život proto obvykle vkládá do rukou svého partnera, a to i v praktických otázkách.

Často jej citově vydírá, přičemž takové vydírání může mít mnoho podob. Může být schováno za nemocí a špatným psychickým stavem. Člověk může tomu druhému hrát na city a vzbuzovat v něm pocity odpovědnosti.

Jak být ve vztahu šťastnější

Abychom byli ve vztahu šťastní, je velmi důležité naučit se nejprve být šťastní i bez vztahu. Šťastný vztah totiž vzniká tehdy, když dva lidé oplývají velkým množstvím lásky a hojnosti. Když jsou k sobě přitahování dva vnitřně silní jedinci, dokáží vytvořit něco většího – vztah plný lásky a štěstí.

Pokud je vztah nějakým způsobem nemocný, štěstí nevytváří. Takové vztahy jsou postaveny především na nedostatku a strachu ze samoty. Partneři nejsou pořádně schopní postarat se o sebe samé a vztahem tak jen pomyslně zalepují černé díry uvnitř sebe.

Mějte rádi sami sebe

Psychologové tvrdí, že člověk, který nedostatečně uznává sám sebe, vyžaduje toto uznání od ostatních. Vztah tak využívá především jako náplast na dřívější zranění jeho duše, která vznikla ve většině případů v dětství.

Abyste mohli žít v láskyplném vztahu, naučte se nejprve navázat láskyplný vztah sami k sobě. Člověk, který uznává sám sebe, dokáže cítit lásku k druhému člověku. Rozezná, co je pro něj správné a dokáže odejít tehdy, když mu vztah více bere, než dává.

Zdravá sebeláska symbolizuje úctu a uznání sebe samých. Naučte se mít rádi sami sebe, a až poté do svého života přijměte partnera.

Další články ze světa osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.