Sauna nejen jako dokonalé místo odpočinku


Multifunkční finské sauny z materiálů šetrných k životnímu prostředí přitahují pozornost lidí, kteří se starají o své vlastní zdraví. Tento typ parní lázně vypadá jako kompaktní „spíž“, která je vybavena vším, co bychom našli v každé jiné sauně. Můžeme si koupit takový moderní produkt pro váš domov nebo byt v jakémkoliv tvaru, provedení a instalaci takových saun přenecháme raději na odbornících.

Finská sauna

Po celá staletí používali lidé, kteří žijí v podmínkách Dálného severu, horkou páru, aby vyléčili nemoci, zmírnili únavu, ale sauna byla také vždy místem, kde se lidé rádi setkávali, aby společně nejen odpočívali, ale také probrali spoustu novinek. Můžeme tak říci, že jde o místo společenského setkání.

Hlavní rozdíl ve finské sauně spočívá v tom, že všechny procedury jsou prováděny pomocí suché páry. Teplota vzduchu nemá méně než 90 stupňů. V některých typech saun je teplota zvýšena na 110-130 stupňů, zatímco vlhkost vzduchu je pouze 10-15%.

Výhody a poškození finské sauny

Návštěva finské sauny přispívá k rychlému odstranění toxinů z těla. Odpočinek zde uvolňuje stres, napětí, včetně toho psychologického. Sauna má ale také blahodárné účinky na naše tělo celkově. Zvyšuje naši obranyschopnost, takže v zimním období se nám nachlazení a chřipka mohou vyhnout. Velice pozitivní je sauna také na kardiovaskulární systém, prokrvení mozku, čištění ucpaných pórů, které po uvolnění pomohou naší pleti. Ale je také velmi vhodná jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů. Pro sportovce je použití finské sauny také velmi vhodné. Během tréninku tělo produkuje kyselinu mléčnou, díky níž je tělo napjaté, bolestivé a člověk má zde pocit fyzické únavy. Návštěva finské sauny po posilovně přispívá k odstranění této velmi kyseliny, tělo je nabito energií, pocit únavy odchází, nahrazuje živost a energii. Samotná sauna je zkrátka dokonalým odpočinkovým místem pro všechny, kdo mají rádi klid, pohodu a koneckonců i sami sebe.

Co bychom určitě neměli

Jistě existuje několik pravidel, které nám říkají že do sauny raději chodit nemáme. Je to těsně po vydatném jídle, kdy máme plný žaludek, samozřejmě, že se nesmí do sauny pod vlivem alkoholu, s horečkami nebo jiným onemocněním.

Horký vzduch pohání krev do kůže a svalů, což pomáhá zmírňovat deprese a stres. Protože je vzduch v něm horký a suchý, je velmi užitečný pro plíce a průdušky. Samozřejmě, že výhody sauny lze pociťovat pouze tehdy, jsou-li všechny její výhody využívány šetrně, s ohledem na signály těla.

Saunová kamna

Pokud bychom měli zmínit pár slov o saunových kamnech, musíme si hlavně uvědomit, jaká vlastně požadujeme. Máme možnost pořídit si kamna na dřevo, která jsou autentičtější, ale za to více pracnější pro zahřívání sauny. Kamna, nebo lépe řečeno saunové kameny uložené na kamnech, také můžeme polévat vodou nebo esenciálními oleji, pro zvlhčení vzduchu v místnosti. Elektrická jsou pohodlnější, je zde možnost i dálkového ovládání. nesmíme zapomenout také na dobrou ventilaci, aby se po saunování mohla místnost dostatečně vyvětrat.

Sauna na míru

V dnešní době lze udělat nebo postavit na míru prakticky cokoliv. Sauna není výjimkou. Pokud chceme využít každý centimetr ve svém domě, je sauna na míru dokonalým řešením.Základem je samozřejmě dobrý projekt nebo také saunová kabina, která se může nainstalovat i do třetího parta paneláku.