Jak se pozná trombóza

Trombózu možná znáte pod termínem zánět žil. Jedná se o velmi nebezpečné onemocnění, které pokud není léčeno, může dokonce skončit i smrtí. V tomto článku si představíme příčiny vzniku trombózy, podíváme se především na její rizikové faktory i na léčbu a povíme vám, jak spolehlivě poznáte, že se u vás zánět žil objevil.

Nejčastěji vzniká v dolních končetinách 
Zánět může postihnout jakoukoliv žílu v lidském těle, nejčastěji jsou to ale žíly v dolních končetinách, protože v nich proudí krev podstatně pomaleji. Příčinou vzniku trombózy dolních končetin je právě zpomalený průtok, dále je to poškození žilní stěny a zánět je vyvolán také v případě, dojde-li ke srážení krve.

Jak se zánět žil projevuje?
Naštěstí pro nás všechny, má trombóza specifické projevy, na základě kterých je možné ji odhalit i v počátečním stadiu. V případě poranění žíly a následném zánětu, je okolí poranění tvrdé a zarudlé. Kůže v okolí žíly zasažené zánětem je na omak citlivé až bolestivé. Kůže také svědí. Dobré je vědět, že se objevuje otok, někdy pouze v místě zánětu, jindy oteče celá noha. Může dojít také ke zmodrání končetiny. Místo bolí a bolest se stupňuje. Pokud podobné příznaky zpozorujete, je třeba co nejdříve navštívit lékaře. Při trombóze totiž dochází k ucpávání žil a vzniká krevní sraženina. Ta se může utrhnout a putovat krevním řečištěm. Může doputovat až k plicím, v tomto případě vznikne plicní embolie. Ta může skončit smrtí.
Pokud se jedná o zánět povrchových žil, není to většinou nic závažného. V tomto případě pomůže zánět vyléčit i obyčejný pohyb a stažení postiženého místa obinadlem. Pokud se zánět projevil v hlubokých žílách, lékaři zpočátku naordinují klid na lůžku a podávají se léky na ředění krve. Pokud je zánět silný, je třeba provést chirurgický zákrok.