Skotsko a jeho tradice, aneb co jste nevěděli o známé destinaci
Zatímco někdo miluje jezdit za sluníčkem, jiného spíše láká dovolená někde ve Skotsku nebo na Černé hoře. Takové destinace totiž nabízí něco trochu živějšího než je například jen ležení na pláži a poslouchání šumějícího oceánu. Ostatně zůstaňme u onoho Skotska, které je atraktivní po mnoha stránkách. Nejatraktivnější a nad čím mnohdy zůstává rozum stát jsou tradice, které jsou nám poněkud vzdálené.
Nejvíce ikonická specialita jménem kilt
Když se řekne slovo „specialita”, většina lidí si vybaví například nějaké dobré jídlo. Jenže ve Skotsku se za specialitu berou spíše kusy oblečení, které jsou na první pohled ženské, ale nosí je pánové. Možná už víte, kam tím míříme. Mluvíme o kiltu, který je nedílnou součástí národního kroje. K tomu samozřejmě patří i několik dalších věcí, jako je dýka u pasu nebo sporan neboli menší kabelka.
Kde se ale vlastně kilt vzal? Kořeny vedou až na Skotskou vysočinu, kde lidé už od pradávna nosili vlněné látky přes rameno, případně si je omotávali kolem pasu a zbytek volně plandal.
Tartan od dob bojovných keltských kmenů
Mezi typické skotské záležitosti patří také tartan, který je se Skotskem spojen už od dob dávných bojovných keltských kmenů. Vůbec nejstarší kus této látky byl dokonce nalezen už v roce 1500 před naším letopočtem. A to se kupodivu nenašel na zemí Skotska, ale spíše na území dnešní Číny. Přesto však mluvíme o typickém skotském prvku, který byl nějakým způsobem spojen se skotským klanem.
Tartany dříve byly spojeny s místem, kde tkadlec pobýval (tedy barvy této látky), ale poté se vše orientovalo dle toho, co měl takzvaně „na skladě”.
Highland games aneb trocha lidových slavností
Pokud pojedete do Skotska, rozhodně byste měli jet v době, kdy se zde konají takzvané highland games. Mluvíme o lidových slavnostech, které jsou plné netradičních typů zábav. Kromě hraní na dudy nebo bubny jsou součástí akce také tradiční tance nebo netypické atletické disciplíny, mezi. Které patří házení velkých kamenů či klád.
Lidových slavností ve Skotsku se až do své smrti velmi ráda účastnila také britská panovnice Alžběta II.