Sójové a rýžové mléko


Pokud chcete žít opravdu zdravě, měli byste se kromě dostatku aktivního pohybu a kvalitnímu odpočinku věnovat také zásadám zdravé výživy. Nejde jen o vyloučení kouření a alkoholu, ale především o zařazení kvalitních potravin a nápojů z přírodních surovin do svého jídelníčku. O které potraviny z přírodních surovin se jedná? Jsou to především bio, dia, veganské, vegetariánské, bezlaktózové nebo bezlepkové potraviny. Ve vašem jídelníčku by nemělo chybět ani sojové a rýžové mléko.

Veganské potraviny a nápoje

Potraviny pro vegany jsou výhradně rostlinného původu, neobsahují maso, vejce, mléko ani jiné suroviny vyprodukované zvířaty nebo včelami. Například čokolády určené veganům obsahují místo kravského mléka rýžový nápoj. Rostlinného původu jsou také různé alternativy sýrů a masa, dále těstoviny, ale i jiné pochutiny jako jsou dezerty či pomazánky. Potraviny čistě rostlinného původu mohou být zdravou alternativou i pro lidi, kteří nevyznávají veganství. Mohou si dopřát změnu nebo si ulevit od těžkých živočišných potravin.

Co je rýžové mléko?

Jedná se o rostlinné mléko vyrobené z rýže, nejčastěji z hnědé a většinou má nasládlou příchuť. Sladkost je v různých variantách rýžového mléka způsobena přirozeným enzymatickým procesem, který štěpí sacharidy na cukry. Rýžové mléko je ideální náhradou živočišného mléka, které nemohou konzumovat lidé s alergií na mléčné bílkoviny. Například pro malé děti se sklony k potravinové alergii je rýžové mléko vhodnější náhradou kravského mléka než mléko sójové. V kuchyni se rýžové mléko vzhledem k nasládlé chuti hodí do sladkých pokrmů (pudinky, kaše a müsli) a na pečení.

Sójové mléko

Ve skutečnosti se nejedná o mléko, ale sójový nápoj vyráběná ze sóji namáčením, drcením, vařením a následným přecezením. Jako sójové mléko se tento nápoj označuje proto, že je používáno jako náhražka mléka například ve veganské výživě. Nejvíce se konzumuje v Číně a Japonsku, ale v posledních letech se rozšiřuje i v západním světě jako nástroj zdravého životního stylu. Také se používá k vaření a pečení.