A bum. Případně cvak, klap, prásk nebo jiný jindy vlastně vcelku běžný zvuk, jenž ale v danou chvíli nezazní ani trochu libě. A to nejenom pro svou hlasitost.

Prostě bum a dveře jsou zavřené. Což je prima ve chvíli, kdy se do našeho příbytku snaží vloudit nevítaná osoba, ovšem už to není ani trochu příjemné, když se do téhož nemůžeme dostat ani my, právoplatní vlastníci. Protože zkrátka klíče zůstaly v bytě nebo někde jinde mimo dosah a člověk se tak dočasně stává parodií na bezdomovce.

Někdy je to nemilé, někdy nepříjemné, někdy třeba i trapné, a jsou i situace, kdy je to vážně malér.

V posledním případě je to totiž někdy provázeno třeba i komplikací ve formě uvnitř bytu zapnutého elektrospotřebiče nebo oběda na hořící plotně, zabouchnutého robátka bez dohledu či vážným neduhem stižené osoby,… Hrozí tu, že to špatně skončí. A potěšujícím je v takovém případě leda to, že stačí zavolat hasiče a ti urychleně dorazí, aby zabránili nejhoršímu, a tedy dveře otevřou. A dokonce zadarmo, protože to je součást jejich práce.

Ve všech ostatních, tedy neakutních, případech je to však práce pro zámečníky a nikoliv hasiče. Protože hasiči mají zachraňovat, nikoliv posluhovat. Jasné jako facka. Jenže…

Zámečníci nejsou charita. Přijedou, otevřou a… nechají si za to zaplatit. Na pár stovek to přijde. Nic neobvyklého.

Jenže nejeden člověk je škudlil. Proč platit zámečníkovi, když se dá zalhat na tísňové lince a hasiči přijedou, že?
A oni třeba opravdu přijedou. Přesvědčeni, že „to hoří“. Někdy obrazně, někdy skutečně. Otevřou ale,… nebo třeba ani neotevřou, seberou se a jedou zase pryč. Ne z důvodu lenosti, ale proto, že oni tu nejsou od toho. Přesvědčí se, zda jsou na místě oprávněně nebo byli zneužiti.
A pak jejich bezplatná služba může přijít i hodně draho. Protože tu nejsou pro srandu králíkům a předávají takový případ policii. Protože návštěva zde mohla zkomplikovat i znemožnit nezbytnou pomoc někomu jinému někde jinde.

A v extrémním případě se může takový „škudlil“ dostat zpřed svých zamčených dveří až naopak za zamčené dveře jiné. Katrové. Které už mu nepřijede otevřít nejen hasič, ale ani zámečník. Které sám ani nezabouchne, protože tak za něj učiní justice.