Ušlechtilým, i když mnohdy poněkud nákladným koníčkem některých lidí je kupování a shromažďování starožitností. Častou představou je, že se jedná především o starožitný nábytek. Ovšem starožitností mohou být i jiné předměty, které se mohou stát bytovým doplňkem nebo ozdobou interiéru na rekreační chalupě. Příkladem za všechny mohou být předměty z porcelánu, skla i keramiky, hodiny, svítidla, různé miniaturní starožitné předměty, ale také třeba starožitné zbraně, náramky a jiné ozdoby, ale také například starožitné hračky. Mnohdy mohou být starožitnosti, nebo například šperky Praha výhodnou investicí.

Výkup a prodej starožitností

Mezi prvními soukromými obchody se starožitným zbožím v Praze, které se otevřely po roce 1989, byl obchod Antikvita. Základem úspěšného podnikání v tomto oboru je odborné posuzování jednotlivých starožitných předmětů. Na dlouholetou tradici starožitnictví navazuje majitel obchodu Antikvita ing. Antonín Popelák, který je zároveň místopředsedou Sdružení obchodníků se starožitnostmi. Tyto mnohdy mimořádně cenné starožitné předměty posuzuje v tomto obchodě již od roku 1990. Rovněž milý, empatický a zkušený je i zdejší personál, který se za bezmála třicet let prakticky nezměnil.

Jaké starožitnosti projdou obchodem

Obchod Antikvita vykupuje a prodává starožitnosti Praha tak, aby byl spokojen jak prodávající, tak kupující. V obchodě najdete starožitné zboží všeho druhu. Ze široké palety lze uvést následující příklady:

  • Šperky – vykupovány a prodávány jsou zlaté a stříbrné šperky, české granáty, stará bižuterie, prsteny, náušnice, náramky, náhrdelníky, ale také diamanty a brilianty
  • Staré hračky – cenné jsou například vláčky, panenky, nádobíčko či parní strojky
  • Hodiny a hodinky – mohou to být jak náramkové a kapesní staré hodinky, tak i hodiny stolní, závěsné nebo krbové
  • Staré přístroje – fotoaparáty, mosazné dalekohledy či námořní přístroje
  • Zbraně – chladné i palné, lovecké tesáky a různé military předměty
  • Kuchyňské potřeby – stříbrné příbory, podnosy a tácy, hmoždíře, měděné formy a alpaka
  • Svítidla – staré lustry, lampičky nebo svícny
  • Ostatní starožitné předměty jako jsou skleněné poháry, karafy, číšky, sošky, šálky, celé soubory či soupravy a další vzácné předměty.