Tis prostřední jako ideální adept pro živý plot


Okrasný strom dokáže zahradě dodat neotřelou atmosféru. Pokud se rozhodnete pro tvorbu živého plotu, je třeba vybrat takovou dřevinu, která je pro toto tvarování vhodná. Jednu z možností přitom symbolizuje kultivar tisu prostředního ‘Hatfieldii’. Zajímá vás, jak ho pěstovat?

Jak tis prostřední vzniknul

Tis prostřední představuje křížence dvou druhů – tisu červeného a tisu japonského. Díky tisu červenému se může pochlubit svým krásným vzhledem, tis japonský mu naopak dodal úctyhodnou mrazuvzdornost. Tis prostřední má přes 60 různých kultivarů. Svoji oblibu přitom získal především v moderních zahradách.

Kultivar ‘Hatfieldii’ pochází z USA. Objeven zde byl přitom již v roce 1923. Typické jsou pro něj vzpřímené, široce rozložité a kuželovité keře. Jehlice dostávají svoji svěží zelenou barvu při rašení, postupem času tmavnou. Charakteristický je pro něj také pomalý růst. V 10 letech totiž může dosahovat pouze jednoho metru.

Nejraději má polostín

Při rozhodování o místu výsadby vsaďte v ideálním případě na polostín. V průměrných vlhkostních podmínkách však dobře snáší i plné slunce. Vyhněte se přemokřeným půdám, ve kterých by tomuto tisu mohly snadno začít uhnívat kořeny.

Popisovaný kultivar velmi dobře snáší mrazy a odolává i studeným větrům. Dá se také říct, že netrpí škůdci ani chorobami.

Skvěle snáší střih i řez

Tis perfektně snáší tvarování. I díky tomu se jedná o ideálního adepta pro stříhaný živý plot. Jen je třeba počítat s tím, že roste spíše pomalu. Jako volně rostoucí se bude skvěle vyjímat vedle barevných květinových záhonů. Doplnit jím můžete třeba azalky, hortenzie nebo růže.

Další informace ze světa pěstování tvarovaných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.