Trpíte zácpou? Zapomeňte na…


Pokud vás trápí bolestivá zácpa, rozhodně si přečtěte tento článek. Poradíme vám totiž, jak se zácpy zbavit. rozhodující vliv na ni totiž má především strava!

Zácpa je rozdělována na akutní a chronickou. Akutní, to jsou situace, kdy vás zácpa chytne například na dovolené – při změně jídla, pobytu či denního režimu vůbec. Rovněž ale za zdravotním problémem v podobě zácpy, může stát psychika.

Chronická zácpa

Chronická zácpa se již projevuje těžkými bolestmi břicha a pocitem nevyprázdněnosti i po oné stolici. Většinou je tento jev důsledkem špatného jídelníčku, kdy se dopujeme především sladkostmi, světlým pečivem a nepijeme dostatek vody. Dále je závažná nepravidelnost stravování, které k těžké zácpě přispívá. Potom nezapomeňme na stres, napětí a genetické dispozice nebo nedostatek vlákniny ve stravě.

Doplňujte vitamíny

Tak především je rozhodující dostatek vlákniny ve stravě. Dostatek tekutin a neodkládání toalety. Zadržování potřeby a nedostatek pohybu dále vedou k hemeroidům, dokonce i k nádoru nebo ke špatné činnosti štítné žlázy, močových cest a ke gynekologickým problémům. Vyhýbejte se lékům, které již víte, že vám v této oblasti nedělají dobře.

Ženy jsou ve větším ohrožení

Bohužel ženy trpí zácpou častěji než muži. Je to proto, že jejich střeva jsou o něco delší než mužská.

Příznaky

Tuhá stolice, bolesti a křeče,  nadýmání, plynatost, únava, nechutenství, bolest hlavy, nauzea. Pokud projímadlo nezabere, je zapotřebí, obrátit se na profesionály.

Nevhodné potraviny

Je třeba zapomenout na nevhodnou stravu, která k zácpě přispívá a trvale poškozuje trávící proces. Jsou to chipsy nebo sušenky. Místo nich si dopřejte ovoce, zeleninu, fazole, ořechy, hnědou rýži, pšenici nebo oves. Tyto produkty vám totiž dodají vlákninu. Denně doplňujte alespoň pětadvacet až třicet gramů vlákniny. Ta sice někdy způsobí plynatost, ale v závěru pomůže. Tělu dá nesvědčí smažené jídlo, předsmažené polotovary, fast food, bonbony, zákusky, bílá mouka, hovězí maso, kuřecí játra, ústřice, čokoláda s vysokým obsahem kakaa. Z pití to je milovaná káva a víno. Rovněž laktóza není vůbec zdravá.

Tip: prohlédněte si náš magazín pro maminky.