Úzkost: jak se projevuje a jak ji lépe překonat, pokud vás přepadne


V současné době mnoho lidí zažívá úzkost. Zjistěte, co přesně to znamená, jak se projevuje a jak ji lépe zvládnout, pokud vás přepadne. 

Úzkost je zcela normální

Úzkost je úplně normální reakcí organismu na situaci, kterou na vědomé nebo nevědomé úrovni vyhodnotíme jako ohrožení. Je přitom jedno, zda je toto zmíněné ohrožení způsobené faktickým stavem nebo jen pouhou představou. Rozlišujeme akutní a chronickou úzkost. 

TIP: Zjistěte jak na neurolingvistické programování a naučte se tyto techniky používat v praxi. 

Jak se úzkost projevuje

Úzkost bývá obvykle provázena velkou řadou tělesných projevů. Může se jednat například o pocit knedlíku v krku, nedostatečnost dechu, pocit na omdlení, zvýšenou potivost a další. Pokud se přitom tyto projevy prohlubují, mohou vyústit až v panický záchvat. 

Panický záchvat se u každého projevuje mírně odlišně. Co je však pro tyto pocity společné, je vnímané silné ohrožení a pocit vnitřní tísně. Někteří lidé to připodobňují tomu, že se topí. Jiným je naopak především špatně od žaludku. A někdo má pocit, že za chvíli pravděpodobně omdlí. 

Tipy na zvládání úzkosti

Jestliže prožíváte chronickou úzkost, zapamatujte si jednoduché pravidlo. A to, že vždy udělejte přesný opak toho, co vám v dané chvíli vaše mysl radí udělat. Pokud například budete chtít zalézt do postele a schovat se před celým světem, raději vstaňte a běžte se projít. Díky tomu, že změníte polohu vašeho těla a zaměstnáte svou mysl, zjistíte, že se cítíte mnohem lépe.

Stav úzkosti či ataky se nikdy nesnažte co nejrychleji rozdýchat. Překotné lapání po dechu totiž může vést akorát k hyperventilaci, kdy organismus dostává více vzduchu, než je schopen spotřebovat. Místo toho je však vhodnější naučit se své dýchání spíše zklidnit a prodloužit.

Posledním tipem je omezit čas trávený na sociálních sítích a sledováním zpravodajství. Právě média jsou totiž v současné době konstruována tak, aby uchvátila naši pozornost. V současné přehlcené době je však velmi těžké tohoto cíle dosáhnout.

Tipů na zvládání úzkosti je mnoho a na každého pochopitelně platí něco jiného. My jsme pro vás vybrali pouze tři základní, které vám při úzkosti mohou pomoct. 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.