Čínské zahrady se od těch tradičních japonských v mnoha ohledech liší. Pozornost zde totiž získávají zcela jiné prvky. Zjistěte, co všechno je pro tyto zahrady charakteristické.
Co musí splňovat čínská zahrada
Jak ostatně vyplývá ze samotného názvu, čínská zahrada pochází z čínského regionu. Nejčastěji se zde přitom pracuje s určitou modelací terénu. Zároveň se přistupuje k nejrůznějším dekorativním stavebním prvkům, kamenům, rostlinám a substrátům. Nutno však podotknout, že okrasné keře a rostliny v čínské zahradě nehrají tak zásadní roli.
Čínské zahrady bývají mnohdy úzce spjaty s mytologií a náboženstvím. V minulosti bývaly prostředkem, jak ostatním lidem ukázat své postavení, inteligenci nebo třeba smysl pro orientaci.
6 vlastností, které v čínské zahradě nesmí chybět
Čínská zahrada by se správně měla řídit šesti kritérii. V prvé řadě je důležitá celková koncepce zahrady. Důležité je také to, jakým způsobem jsou v ní jednotlivé prvky uspořádány. Dále hraje roli estetika jednotlivých pavilonů, komnat a teras.
Důležitým kritériem čínské zahrady je rovněž správný výběr a vhodnost použití jednotlivých květin a stromů. Zahrada by měla splňovat i správné poetické působení a rozhodující jsou i vhodné názvy jednotlivých pavilonů.
Jakou symboliku mají rostliny v čínské zahradě?
Čínské zahrady se v první fázi vytváří zcela bez rostlin. Je třeba myslet na to, že Čína většinou svého území leží v horách. I z toho důvodu jsou to právě hory, které jsou pro tuto zemi pomyslným kouzelným místem.
Součástí tradičních čínských zahrad bývá například bambus, která má znázorňovat sílu a zároveň pružnost. Setkat se lze také s tvarovanou borovicí, která nese symboliku dlouhověkosti, vytrvalosti a houževnatosti.
Více informací ze světa okrasných zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.